Őszi kirándulás Katalinpuszta – Szendehelyre

Zöld óvodaként fontos szerepet tölt be az intézmény életében a természethez való pozitív kapcsolat kialakítása, a természeti értékek megismerése, a természetvédelem.

Idén októberben a Vác mellett található Katalinpusztára látogattunk el a Zengő Óvoda középsős és nagycsoportos korú gyermekeivel. A Börzsöny és a Cserhát kapujánál található Katalinpuszta Kirándulóközpontban csupa izgalmas dologgal lehet találkozni, ami egy felejthetetlen túrához kell!

 

A Gyadai tanösvény a Naszály hegység északi lábánál, a Lósi-patak mentén fekvő erdőknél és réteknél található. A túránk hossza körülbelül 5 km volt, melynek bejárása nyugodt, kényelmes tempóban 2,5-3 órát vett igénybe. A tanösvényen számos természeti kincset találtunk: madárodúkat, különféle gombákat, a réteken a fokozottan védett őszi vagy homoki kikericset. Változatos terepeken haladtunk a túránk során: erdőben, mezőn és a Lósi-patak pallósorán. Ez utóbbi nagy koncentrációt igényelt az óvodásainktól és az egyensúlyozási képességeiket is próbára tették. Voltak, akiknek segíteni kellett, fogni kellett a kezüket a pallón való haladáskor. A bátrabbakat, ügyesebbeket, akik már önállóan is biztonságosan közlekedtek, előre engedtük. Nagyon büszkék voltunk rájuk, hogy ezen a nehéz akadályon végigmentek.

 

A pallósoron való átkelés után egy kicsit megnyújtóztunk az Óriások Pihenőjénél. Ekkor végre előkerülhetett mindenki táskájából a sok nassolnivaló, amit magukkal hoztak. Miután ettünk-ittunk, kicsit pihent mindenki, újra útnak indultunk, vissza a Kirándulóközpont felé.

A visszafelé tartó úton mindenkinek jó kedve volt, énekeltünk, mondókáztunk, a gyerekek is önfeledten beszélgettek társaikkal. A túra közben alaposan szemügyre vettük a körülöttünk lévő természet kincseit, szépségeit.

A kirándulás végeztével, a Gyadai tanösvény jelkép állatának, Hangya Daninak a kisvonatával utazhattak a gyerekek. Egy felnőtt kísért 8-10 gyermeket a Hangya-vasúton, mely még egy alagútba is berobogott. A Kirándulóközpont elején található tó körül is tettünk egy rövid kis sétát. Majd a túránk végeztével a szuper erdei játszótéren töltöttük a nap további részét, ahol néhány állatot is meg tudtak tekinteni a gyerekek, valamint egy állandó interaktív kiállítást is megtekinthettek az iskolába készülő gyerekek.

 

Idősek világnapjáról való megemlékezés

Idősek világnapjáról való megemlékezés a Szent Ferenc Egyesített Szociális Intézményben

 

Az óvodánkban kiemelt figyelmet fordítunk mások elfogadására, tiszteletére. Az idősek iránti tiszteletet személyes kapcsolattartással is igyekszünk elmélyíteni. Ebből adódóan elfogadtuk a jászberényi Szent Ferenc Egyesített Szociális Intézmény intézményvezetőjének a meghívását az Idősek világnapjáról való megemlékezésre.

Ez a világnap az idős emberekről szól, mely magába foglalja, az ő támogatásukat, az irántuk érzett szeretetet. Annak kifejezését, hogy ők is a társadalom fontos, megbecsült és hasznos tagjai.

A Zengő Óvodából a nagycsoportos korosztályba tartozó gyerekek közül 14 gyermekkel érkeztünk kolleganőmmel az idős otthonba. A megemlékezést az intézményvezető köszöntője nyitotta meg. A gyerekek egy kis műsorral készültek, melyet az öregek már nagyon vártak. A fiúknak nagypapáról, a lányoknak nagymamáról szóló verseket tanítottunk meg, amit rendkívül ügyesen, gyorsan el is sajátítottak. Egy, már tanult dalosjátékkal is készültünk erre a napra, amit az idősek szívesen fogadtak. A kis műsorunk zárásaként két fiú egy, a szép korúaknak szánt köszöntővel készült. Ez Sarkadi Sándor Köszöntő című verse volt, melynek az utolsó sora egy újbóli találkozás ígéretére utal.

Az előadásunk végén minden kedves idős megtapsolta a gyerekeket, valaki szemébe még könny is szökött. Az óvodások készítettek egy kis ajándékot az idős otthon összes lakójának, amit két kislány adott át egy kedves idős néninek.

Természetesen az idős otthon dolgozói is készültek egy kis meglepetéssel az ide érkező óvodásoknak. Egy szelet csokoládét kapott minden ügyes szereplő, valamint szörppel is megkínálták őket az ebédlőben. Maga a Zengő Óvoda is kapott ám ajándékot! Az idős otthonban élő ügyes kezű lakók készítettek egy madáretetőt, amit hamarosan ki is tudunk helyezni majd az óvodánk udvarán.

Úgy gondolom, az óvodás gyermekeknek is szüksége van az idős emberektől szerzett élettapasztalatokra, a higgadtságukra, bölcsességükre, mellyel ők mindig a rendelkezésünkre állhatnak. Az idős otthonban dolgozóktól kapott visszajelzések, és a saját magunk tapasztalatai alapján szeretném, ha a közeljövőben ezt a kapcsolatot továbbra is fenn tudnánk tartani. A gyerekek szívesen tanulnak verseket, örömmel vesznek részt egy-egy dalosjátékban. Az intézmény lakóinak pedig egy-egy ilyen látogatással a mindennapjaikat tudnánk színesíteni, mosolyt csalhatnánk az arcukra.

Úgy láttam, hogy ez a nap közelebb hozta a két generációt egymáshoz, mely mind a gyerekek számára, mind az idősek számára is örömteli volt.

Szüreti mulatság a Zengő óvodában

Az őszi óvodai programok egyike a szüreti mulatság, melyet az idei évben újra a családokkal együtt tudtunk tölteni. Az utóbbi két évben sajnos a járványhelyzet okozta szabályokat figyelembevéve zárt óvodai keretek között tudtuk megrendezni. A rendezvényen nagy létszámban vettek részt és sok szülő segítségére számíthattunk az előkészületekben is.

Az óvoda udvarát igyekeztünk a szüreti mulatság hangulatához igazítani, melyet az ősz jellegzetes motívumanak és terméseinek felhasználásával sikerült megvalósítani. Kialakítottunk egy fotófalat is, ahol a családok fényképeket készíthettek az örökre szóló emlékek megőrzése érdekében.

Óvodánk nagy hangsúlyt fektet a néphagyományok őrzésére, ezért rendezvényünkön elsősorban a népi játékok kaptak szerepet. A játékokhoz felhasznált eszközök, anyagok esetében is a természetességre törekedtünk. A gyermekek családjaikkal együtt, különböző állomásokon keresztül megismerkedhettek a szőlőpréseléssel, kipróbálhatták a kukoricamorzsolást, ügyességi és mozgásos népi játékok keretein belül próbára tehették tudásukat. A nagy múltú Jászság Népi Együttes neves oktatója közreműködésével népitánc elevenedett meg óvodánk udvarán. Ezek mellett kézműves tevékenységekre és arcfestésre is nyílt lehetőség. A szokásos programok mellett újdonságként a lovaskocsikázást kínáltuk, mely nagy népszerűségnek örvendett. Aki a nagy játék közepette megéhezett, büfénkben helyi vállalkozások termékeit fogyaszthatta, kínáltunk pizzát és rétest is több ízben, valamint a gyermekek által készített musttal szomjukat olthatták.

A szülők és a gyermekek pozitív visszajelzései alapján, sikerült a hagyományok felelevenítésével és a hangulatos helyszínnel némi vidámságot csempészni a Zengő ovis családok életébe.

Zene Világnapja óvodánkban

 

Óvodánk nevelési gyakorlatában kiemelt szerepet kap a művészetek eszközeivel való nevelés. Mindennapjainkat átszövi a zene, nem telik el úgy nap, hogy ne énekelnénk, hallgatnánk dalokat, ne játszanánk el kedvenc dalos játékainkat.

A Zene Világnapjáról minden évben megemlékezünk, a pandémia alatt tagóvodai szinten, az idén a hagyományoknak megfelelően a Városi Óvodai Intézmény nagycsoportos korú gyermekeivel együtt emlékeztünk meg e jeles napról.

Ezen a napon különleges szerepet kapott a zene, ahol az óvó nénik az egyes állomásokon érdekes, tartalmas zenei feladatokkal, játékokkal várták a gyermekeket. Újrahasznosított anyagból (műanyag kupakból) hangszereket készítettek, melyekkel gyakorolták a már jól ismert, kedvenc dalaik, mondókáik ritmusát. Megismerkedhettek a jászsági táncok alaplépéseivel, népzenére táncolhattak. Megszólaltathatták a csodálatos csengésű harangokat, érzékelhették a mély és magas hangokat, felnőtt segítségével ismert dalok dallamát varázsolhatták elő. Kínáltunk még mozgásos ritmusfejlesztő játékokat, népi játékokat, melyeket a gyermekek örömmel, lelkesedéssel játszottak. Azért, hogy ez a nap igazán varázslatos és emlékezetes legyen, minden évben meghívunk egy nyugdíjas bácsit, aki bemutatja nekünk hangszergyűjteményét. Repertoárjában megtalálhatók népi hangszerek, fúvós, – ütős,- vonós, – pengetős és billentyűs hangszerek, melyeket bemutatásuk és megszólaltatásuk után a gyerekek is megfoghattak és kipróbálhattak.

Úgy gondoljuk, hogy az idén is nagyon tanulságos, hangulatos és vidám délelőttöt töltöttünk együtt.

„A Zene az életnek olyan szükséglete, mint a levegő. Sokan csak akkor veszik észre, ha már nagyon hiányzik.” /Kodály Zoltán/

„Tökös est” a Központi Óvodában

Október végén már hagyománnyá vált, hogy a családok számára tökfaragó versenyt hirdetünk óvodákban.  Így történt ez ebben az évben is.

A program meghirdetése után, már reggeltől érkeztek a szebbnél szebb faragású töklámpások.

Minden csoportból, az összegyűlt alkotásokat a nap során kihelyeztük az óvoda kertjébe.

A kiállítás berendezése után, minden gyermek megcsodálhatta az őszi díszbe rejtett tököcskéjét, melyet őszi verssel és dallal tettük színesebbé.  A töklámpást készítő gyermekek külön ajándékban is részesültek, amit boldogan vehettek át az óvó néniktől.

Aztán gyorsan eltelt a délután, estére meghívtuk az érdeklődő szülőket, családokat, hogy jöjjenek és csodálják meg a gyönyörű alkotásokat az esti kivilágított kertben. Sokan kíváncsiak voltak, így sok család gyűlt össze az óvoda parkolójában. Hogy még kellemesebben teljen az együtt töltött idő, meleg teával és sült almával kedveskedtünk a részt vevőknek

A gyerekek számára pálcika bábokat készítettünk, melyet elemlámpával megvilágítva, boldogan próbálgattak ki kicsik és nagyok egyaránt.

Nem maradhatott ki zárásul a mese sem, amit a Kelepelő Bábcsoport adott elő, természetesen egy ide illő tökös mesével, ami a Mazsola és Tádé mese volt.

Jó hangulatú estét töltöttünk el együtt ismét óvodánkban a szülőkkel együtt.

 

Jászberény, november 2.                                                                                                                                                                                                                                                                         Tarjániné Sárközi Valéria

                                                                                                                Óvodapedagógus

Rovarda projket

2021 őszén, mielőtt a rovarok végképp elrejtőztek feltérképeztük az óvoda udvaron élő rovarokat.

Gyűjtöttünk bodobácsot, katicabogarat, hangyákat, pókokat. Megfigyeltük őket a rovargyűjtő nagyítóján keresztül, majd megszületett az ötlet, hogy a csoportszobában egy terráriumban rendezzük be az élőhelyüknek megfelelő környezetet, majd gondozva az életközösséget, megfigyelhetjük mozgásukat, változásaikat, megtapasztalhatjuk szükségleteiket. Az akvarisztikából rovarlárvákkal, tücskökkel gazdagítottuk terráriumunk lehetőségeit.
Legnagyobb élményeink között tudhatjuk, amikor a lisztkukacok és a gyászbogárlárvák bebábozódtak, majd átalakultak kifejlett rovarokká. Megtapasztaltuk a tápláléklánc folyamatait. Kiderült számunkra, hogy a rovarok között a sáskák a „csúcsragadozók”. Egy fajon belül többféle egyedet figyelhettünk meg. A rejtőzés királyának a botsáskát neveztük ki. A látványos imádkozósáskák a legérdekesebben mozgó rovarok a terráriumban. A „rovarda” tetejére költöző pókokat legyekkel etettük. Télen a tölgyfa gubacsából szereztünk legyet, majd végig kísérhettük az útját a pókhálóig. Felvételeket készítettünk hogyan szővi be hálóval áldozatait a kaszás pók, hogyan őrzi befont petéit a közönséges zugpók.
A téli tücsök ciripelés is része volt az elcsendesedett játszó szobának. A tücskök vedlése előttünk zajlott. Rájöttünk, hogy rovarvitaminokkal és biogyümölcsökkel hosszú ideig tarthatók kedvenceink.
Tavasszal megfigyelhettük a katicaféléket, felfedeztük a lárváikat a kertben. Megismerkedtünk a kedvencünkké vált rózsabogarakkal. Nagy látványosságnak számítottak a szarvasbogarak, akiket a tölgyfakéreg mézes változatával tartottunk életben mindaddig, ameddig nem engedtük őket szabadon.

Mi minden történt ez alatt?

  • megismertük a rovarok, pókok életét,
  • osztályozni tudtuk rovar- és pókféléket,
  • megfigyeltük a rovarok egyedfejlődésének sajátosságait,
  • tápláléklánccal kapcsolatos tapasztalatokat szereztünk,
  • a feladattudat, elköteleződés, felelősségvállalás erősödött,
  • érzékenyítő módon, elfogadóan kerültünk közelebb ezekhez a fajokhoz

 Az iskolába készülő nagyok kis előadás keretén belül kivetítő segítségével mutatták be az eltelt nevelési év „rovarda” eseményeit a többi csoportnak, az érdeklődőknek.
Azonban következő ősszel, (idén) a gyermekek begyűjtött, gondozásba vett rovarjaikkal érkeztek, így folytatjuk tovább a már iskolás nagyok tapasztalatai alapján.  Az ősz új tapasztalatait a szöcskék megfigyelésével szerveztük. A terrárium a csoportszobában és az udvar felől is jól megfigyelhető, így folyamatos élménnyel szolgál a körülötte kuporgó gyermekek számára.

2022.11.03.

 

                                                                                                                                        Kunné Darók Anikó