2024 Mesebolt

Érzékenyítő játék a másság elfogadásáért

 

Nevelési gyakorlatunk során egyre több tapasztalatunk van az óvodás gyermekek különbözőségeit illetően különösen a társas kapcsolatok-, vagy a felmerülő konfliktusok kezelése kapcsán. 

Sok esetben megfigyelhető a hiperaktivitás-, a „túlpörgés”, vagy a magányosan elvonuló beszűkült terű cselekvés, a beszédhiba, az elő-előbukkanó furcsa „tikk”, a szenzoros elmaradás.

Vannak családok, akik értetlenül állnak egy-egy jelenség előtt.

– „Miért nem tudnak a szülők megfelelően hatni, miért látszik tehetetlennek az óvodapedagógus?” Pedig régen nem találkozhattak pedagógiai asszisztensekkel, utazó gyógypedagógussal, logopédussal, konduktorral, nem volt jelen óvodapszichológus.

Vannak módszerek, felépített terápiák, cselekvő akarás, de a „varázsvesszőt” egyikünk sem birtokolja. Ugyanakkor a szülők – a gyermekek visszajelzéseiből, pillanatnyi megfigyelésekből – mégis azt tapasztalhatják, hogy nem történik semmi.

A háttérben pedig az említett szakemberek együttműködnek, terveznek, megvalósítanak, reflektálnak, a siker azonban az említett „varázsvessző” hiányában olykor elmarad. Ekkor hallható a csoportszobák ajtajában, hogy türelmet kérnek az együttműködők, mert újra terveznek, mással próbálkoznak.

 

De mi van azokkal a gyermekekkel, akik kívül esnek a problémakatalóguson. Ők nem értik, miért ülteti kedvesen az óvó néni a „rosszul viselkedőt” az ölébe. – Nem tudja, hogy nincs előrelépés csak nyugodt idegrendszerrel. Miért jutalmazza egy érdekesebb tevékenységgel? – Nem tudja, hogy az átterelés segítség lehet a nyugodt csoportlégkör visszaállításához. Tehát foglalkoznunk kell azokkal is, akik a kiegyensúlyozott „jó gyerekek”, akik joggal kérdezik „miért csinálhatja” a másik gyerek az éppen helytelen tevékenységet, vagy miért „hisztizik”

Érdemes feltenni a kérdést, hogyan védheti meg magát az ártatlan „szemtanú” egy feszült helyzetben, hogyan értelmezzen egy szélsőséges pillanatot. Ehhez jó eszköz a drámajáték, ami érzékenyítéssel hozza érthetőbbé a leírt jelenségeket.

Óvodánkban e kérdésekre keresve a választ egy drámajáték keretében foglalkoztunk a témával, melynek címe:

MESEBOLT

A drámajáték kezdő helyszíneként egy megszüntetett játékkiállítás területét választottuk, amit a gyermekek szerepbe lépésével, különleges babákkal töltöttünk fel. A babák tehát a gyermekek voltak, akik maguk döntöttek arról, hogy milyen figurává válnak. A sellőktől a G.I. Joe-ig változatos lett a készlet.

A „babákat” a kirakatból a „meseboltos” (Kerékgyártóné Csiszár Ildikó) áthelyezte a raktárba, mert mint gyűjtő, féltette kincseit. Szerepfelvételüket vonalkódok felragasztásával, majd annak leolvasásával erősítette.

Azonban a babák életének titkairól semmit nem tudott, csak Erzsike néni, a takarító (Kunné Darók Anikó). Amint a boltos kulcsát csörgeti, mindenki mozdulatlanul visszaáll a polcra, ahová „tették”.

Igazi közösségben éltek, szokásokkal, szeretetben, míg nem érkezett egy nagy, rejtélyes csomag, amiben egy új baba volt, aki nem illett a közösségbe. Ő „Morci”, (Szebenyiné Barna Terenyi Éva) a magának való, aki hisztis és a beszéde sem érthető, ráadásul túl hangos is.

Ezzel kell kezdeni valamit!

És próbálkoztak, ötleteltek, vitatkoztak, érveltek. (A drámajáték sajátossága az, hogy a játék keretében védve, mégis igazinak tűnő tapasztalatokat szerezhetünk. Nincsenek rossz javaslatok, csak olyanok, amiről vitatkozni lehet, vagy ha kipróbáljuk, esetleg sikertelenek leszünk így mással próbálkozhatunk.)

Ebben az esetben kitalálták, hogy másképp közeledve, távolságot tartva, elfogadva másságát tovább- (túl) élhetik titkos életüket.

A konklúzió az utolsó videóban hallható, már szerepből kilépve, okos gyermekként.

 

A játékot két csoporttal játszottuk, akiket több szempontból érzékenyen érint a probléma. 43 gyermek, 60 percig, élt varázslatban. A vegyes korosztály totális koncentrált jelenléte tette lehetővé, a maratoni játékot.

 Szerepből kilépve, a térben együtt maradva reflektív módon, fotók nézegetésével, másság, eltérőség példáinak megnevezésével, a játék tapasztalatainak kihangosításával zártuk a közös „munkát”.

Hiszem és vallom, hogy azok a gyermekek, akik megküzdési stratégiákkal élnek, megerősödve, empatikusabban lépnek majd tovább.  

A közös játék, és annak tudatosítása hivatkozási alapul szolgálhat az igazi helyzetekben. „Emlékszel, elmúlt?” Emlékszel, hogyan viselkedtél…?” „Mit tettünk amikor…..?”
A leírt drámajátékot óvodánk három drámapedagógusa vezette. Nem varázsvesszőként, csupán szakmai próbálkozásként.                                                                                                     KDA

 


Tankötelezettség

 

TANKÖTELEZETTSÉG

Kedves Szülők!

Amennyiben gyermeke 2024. augusztus 31-ig tölti be a 6. életévét, ajánlom figyelmébe a tankötelezettségről szóló rövid tájékoztatást!

A tankötelezettségről a jogszabály így rendelkezik: “A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. A tankötelezettség teljesítése a tanév első tanítási napján kezdődik. A szülő kérelmére a felmentést engedélyező szerv döntése alapján a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt. A szülő kérelmét az iskolakezdés évében január 18-ig nyújthatja be a felmentést engedélyező szervhez. Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, akkor csak szakértői bizottság rendelhető ki. Ha a szakértői bizottság a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidő előtt a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben történő részvételét javasolja, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség. Ha a gyermek az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget korábban eléri, a felmentést engedélyező szerv a szülő kérelmére engedélyezheti, hogy a gyermek hatéves kora előtt megkezdje tankötelezettségének teljesítését.“ (2011. évi törvény a nemzeti köznevelésről 45. § (2))

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Az a gyermek, aki 2024. augusztus 31-ig betölti a 6. életévét, tankötelezett, vagyis meg kell kezdenie általános iskolai tanulmányait. Számos esetben a szülők viszont úgy érezhetik, gyermekük nem áll készen az iskolakezdésre. Milyen lehetőség van a halasztott iskolakezdésre?

A szülőnek kérelmet kell benyújtania az Oktatási Hivatalhoz (Oktatási Hivatal, 1982 Budapest) 2024. január 18-ig, az Oktatási Hivatal honlapján elérhető kéreleműrlapon, amely 2023. december 28-től lesz elérhető. A kitöltött kéreleműrlap benyújtható ügyfélkapun keresztül, illetve postai úton is. A kérelemben a szülő nyilatkozik, hogy gyermeke számára az iskola megkezdése még nem indokolt, ebben bármilyen releváns ok, körülmény, állapot, tény megfogalmazható, amely indokolttá teszi az iskolakezdés halasztását. A szülő a kérelméhez minden általa lényegesnek tartott dokumentumot mellékelhet, az óvodától kapott, a gyermek fejlődését nyomon követő nyomtatványt is csatolhatja. Bizonyos esetekben az Oktatási Hivatal kérheti a területileg illetékes szakértői bizottság komplex – pedagógiai, gyógypedagógiai, pszichológiai – szakértői vizsgálatát, s annak szakértői véleménye alapján hozza meg az iskolakezdés tényével kapcsolatos döntését!

A kérelem kitöltéséhez az alábbi adatok megadására van szükség:

  • a kérelmező (szülő, gyám) adatai: név, születési adatok, kapcsolattartási adatok (postai cím, e-mail-cím, telefonszám)
  • a gyermek személyes adatai: név, születési hely és idő, oktatási azonosító szám (óvodapedagógustól kérni), lakcím
  • az óvoda adatai, amellyel a gyermek jogviszonyban áll: az óvoda OM azonosító száma, neve, címe (OM: 035646, Jászberény Város Óvodai Intézmény, 5100 Jászberény, Bajcsy-Zs. utca 10. – minden tagóvoda esetén)
  • a gyermeknek milyen egyéni adottsága, sajátos helyzete indokolja, és fejlődése, iskolai életre felkészülése szempontjából miért lenne előnyös további egy évig az óvodai nevelésben maradása
  • a kérelmező szülő nyilatkozata arra nézve, hogy ő jogosult a kérelem benyújtására, mivel a szülői felügyeleti jogot egyedül gyakorolja, vagy – közös szülői felügyelet esetén – a másik szülő kifejezett hozzájárulásával jár el.
  • A kérelemben foglaltakat alátámasztó dokumentum(ok) másolatát (szakorvosi vélemény, pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottságának szakvéleménye, óvodai fejlődési napló stb.) érdemes a kérelemhez csatolni.

Forrás:

2023 MIHÁLY NAPI VÁSÁR JÁSZBERÉNY VÁROS ÓVODAI INTÉZMÉNYÉBEN

MIHÁLY NAPI VÁSÁR JÁSZBERÉNY VÁROS ÓVODAI INTÉZMÉNYÉBEN

 

Őszi évnegyedelő nap Mihály napja, s egész  Európa-szerte ismert pásztorünnep. Ezen a napon hajtják be a legtöbb állatot a faluba, ekkor lépnek szolgálatba az új pásztorok. Bérfizető, pásztorfogadó napnak is tartották Mihály napját.

Szent Mihály napja az egész magyar nyelvterületen a gazdasági év nevezetes fordulópontjának számított és a pásztorszerződéseknél nagy szerepet játszott. A Szent György napkor legelőre hajtott állatokat ilyenkor hajtották haza, a téli szálláshelyre. Ez a nap a pásztorok elszámoltatásának, szegődtetésének időpontja is volt. A Hortobágy vidékén Mihály nap volt a legnagyobb ünnep, amikor mulatságokat, bálokat is rendeztek. Egyes helyeken e reggel a templom körül gyülekeztek a pásztorok. Majd miután a szentmisén megkapták a pap áldását a munkájukra és a következő gazdasági évre, felkeresték leendő gazdáikat, ahol ünnepi lakoma és áldomás mellett kötötték meg az új szerződéseket.

Időjárásjósló napnak is tartották, mert azt mondták, ha a fecskék még nem mentek el Szent Mihályig, akkor hosszú őszre lehet számítani, vagy ha „Szent Mihály lova deres, behozza a telet!”

A pásztorok az állatok viselkedéséből jósoltak az időjárásra, ha Szent Mihály éjszakáján a juhok vagy a disznók összefeküdtek, hosszú, erős telet vártak, ellenkező esetben enyhét.

Azt is mondják, hogy szeptember 29. után már nem kell a fűnyírót használnunk, állítólag ekkortól  nem nő a fű; „Szent Mihály nap után harapófogóval sem lehetne kihúzni a füvet,” vagy “Szent Mihály nap után egy icce víz, két icce sár.”

 

Intézményünk Pedagógiai Programjában megjelenik a népi hagyományok őrzése, ápolása, fontosnak tarjuk, hogy a jövő nemzedéke tovább vigye a magyar ünnepek-, jeles napok hagyományait. Az egyik ilyen ünnep, mely városi szinten mozgósítja a családokat a Mihály napi vásár, melynek a Központi Óvoda udvara ad helyet évről – évre. Idén szeptember 30-án kora délután érkeztek a vendégek, egy – egy fürt szőlővel, mely a vásári belépő volt. A szőlőt az intézmény dogozói a helyszínen feldolgozták, – szőlőlevet sutultak, melyet a vendégek el is fogyaszthattak.

A vásári forgatagban volt kézműveskedés, kukoricamorzsolás, barkácsolás, népi gyermekjátékok használata, e mellett különböző előadások színesítették a délutánt. Az Intézmény Regélők színjátszó köre az „Aranyszőrű bárány” mesét adata elő, a Kelepelő bábcsoport a „Kolontos Palkó” című népmesét dolgozta fel, a Viganó AMI Galagonya Gyermek táncegyüttes gyermekei pedig néptáncos műsorral kedveskedtek, majd vitték táncba az érdeklődőket.

A vásár nincs portéka nélkül. Számtalan környékbeli kézműves és finomságokat kínáló áruja között lehetett nézelődni, vásárolni és egyéb tevékenységeket végezni. A fazekasnál lehetett mintázni, de volt díszítés, gyapjúfonás, gyöngyfűzés, szövés-fonás, mely mind közelebb vitte a gyerekeket a népi világhoz. Nagy kedvenc volt a háztáji sarok, ahol idén libák gágogtak.

Az Intézmény dolgozói szalonna és kolbász falatkákkal várták a „éhezőket”, de lehetett kürtős kalácsot, hot-dogot és hambugert is vásárolni a modern ízek kedvelőinek, valamint fánkot, mézet, mézeskalácsot, égetett cukrot az édes szájúaknak.

A zsákbamacska izgalmas meglepetés volt a gyerekek számára, csillogó szemekkel bontogatták, vajon mit rejt a csomag.

Az idén csatlakozott a programhoz a Dream Team civil összefogás jászberényi csapata, akik arcfestéssel, csillám tetoválással, kézműves tevékenységekkel gazdagították a programot. A felajánlásokat az Intézmény Gézengúz Óvodájának javára gyűjtötték.

A több, mint 600 vendég közül senki sem ment haza éhes hassal, üres kézzel, ellenben tele élménnyel, mosollyal. Bízunk benne, hogy a Mihály napi vásár hagyománya tovább él majd, egyéb jeles napokkal együtt.

Mi az óvodában segíteni fogjuk továbbra is, hogy ne felejtődjenek el.

 

2023 Ovi – Zsaru

Ovi – Zsaru

 

Az Ovi – Zsaru nap Jászberény Város Óvodai Intézménye Gézengúz Óvodájában valósult meg a Jászberényi Rendőrkapitányság és Jászberényi Mentőkutyás Egyesület együttműködésével.

Az óvoda valamennyi dolgozója és a rendőrök irányításával az intézmény összes iskolába készülő (215 fő) gyermeke játékos keretek között számot adott kerékpáros tudásáról, közlekedési ismereteiről. A program a gyermekek gyakorlati és elméleti tudásuk ellenőrzésével megerősítést, ill. az új információkkal a mindennapi életben előforduló veszélyekről játékos keretek között kaptak ismereteket. Prevenciós jelleggel a bűnmegelőzés fontos része a napnak.

A program átölelte és feldolgozta azokat a veszélyforrást tartalmazó helyzeteket, melyek otthon és közvetlen környezetükben érhetik a gyermekeket, ezzel erősítettük a magabiztos viselkedést, és a veszély elkerülésének lehetőségét.