2023 MIHÁLY NAPI VÁSÁR JÁSZBERÉNY VÁROS ÓVODAI INTÉZMÉNYÉBEN

MIHÁLY NAPI VÁSÁR JÁSZBERÉNY VÁROS ÓVODAI INTÉZMÉNYÉBEN

 

Őszi évnegyedelő nap Mihály napja, s egész  Európa-szerte ismert pásztorünnep. Ezen a napon hajtják be a legtöbb állatot a faluba, ekkor lépnek szolgálatba az új pásztorok. Bérfizető, pásztorfogadó napnak is tartották Mihály napját.

Szent Mihály napja az egész magyar nyelvterületen a gazdasági év nevezetes fordulópontjának számított és a pásztorszerződéseknél nagy szerepet játszott. A Szent György napkor legelőre hajtott állatokat ilyenkor hajtották haza, a téli szálláshelyre. Ez a nap a pásztorok elszámoltatásának, szegődtetésének időpontja is volt. A Hortobágy vidékén Mihály nap volt a legnagyobb ünnep, amikor mulatságokat, bálokat is rendeztek. Egyes helyeken e reggel a templom körül gyülekeztek a pásztorok. Majd miután a szentmisén megkapták a pap áldását a munkájukra és a következő gazdasági évre, felkeresték leendő gazdáikat, ahol ünnepi lakoma és áldomás mellett kötötték meg az új szerződéseket.

Időjárásjósló napnak is tartották, mert azt mondták, ha a fecskék még nem mentek el Szent Mihályig, akkor hosszú őszre lehet számítani, vagy ha „Szent Mihály lova deres, behozza a telet!”

A pásztorok az állatok viselkedéséből jósoltak az időjárásra, ha Szent Mihály éjszakáján a juhok vagy a disznók összefeküdtek, hosszú, erős telet vártak, ellenkező esetben enyhét.

Azt is mondják, hogy szeptember 29. után már nem kell a fűnyírót használnunk, állítólag ekkortól  nem nő a fű; „Szent Mihály nap után harapófogóval sem lehetne kihúzni a füvet,” vagy “Szent Mihály nap után egy icce víz, két icce sár.”

 

Intézményünk Pedagógiai Programjában megjelenik a népi hagyományok őrzése, ápolása, fontosnak tarjuk, hogy a jövő nemzedéke tovább vigye a magyar ünnepek-, jeles napok hagyományait. Az egyik ilyen ünnep, mely városi szinten mozgósítja a családokat a Mihály napi vásár, melynek a Központi Óvoda udvara ad helyet évről – évre. Idén szeptember 30-án kora délután érkeztek a vendégek, egy – egy fürt szőlővel, mely a vásári belépő volt. A szőlőt az intézmény dogozói a helyszínen feldolgozták, – szőlőlevet sutultak, melyet a vendégek el is fogyaszthattak.

A vásári forgatagban volt kézműveskedés, kukoricamorzsolás, barkácsolás, népi gyermekjátékok használata, e mellett különböző előadások színesítették a délutánt. Az Intézmény Regélők színjátszó köre az „Aranyszőrű bárány” mesét adata elő, a Kelepelő bábcsoport a „Kolontos Palkó” című népmesét dolgozta fel, a Viganó AMI Galagonya Gyermek táncegyüttes gyermekei pedig néptáncos műsorral kedveskedtek, majd vitték táncba az érdeklődőket.

A vásár nincs portéka nélkül. Számtalan környékbeli kézműves és finomságokat kínáló áruja között lehetett nézelődni, vásárolni és egyéb tevékenységeket végezni. A fazekasnál lehetett mintázni, de volt díszítés, gyapjúfonás, gyöngyfűzés, szövés-fonás, mely mind közelebb vitte a gyerekeket a népi világhoz. Nagy kedvenc volt a háztáji sarok, ahol idén libák gágogtak.

Az Intézmény dolgozói szalonna és kolbász falatkákkal várták a „éhezőket”, de lehetett kürtős kalácsot, hot-dogot és hambugert is vásárolni a modern ízek kedvelőinek, valamint fánkot, mézet, mézeskalácsot, égetett cukrot az édes szájúaknak.

A zsákbamacska izgalmas meglepetés volt a gyerekek számára, csillogó szemekkel bontogatták, vajon mit rejt a csomag.

Az idén csatlakozott a programhoz a Dream Team civil összefogás jászberényi csapata, akik arcfestéssel, csillám tetoválással, kézműves tevékenységekkel gazdagították a programot. A felajánlásokat az Intézmény Gézengúz Óvodájának javára gyűjtötték.

A több, mint 600 vendég közül senki sem ment haza éhes hassal, üres kézzel, ellenben tele élménnyel, mosollyal. Bízunk benne, hogy a Mihály napi vásár hagyománya tovább él majd, egyéb jeles napokkal együtt.

Mi az óvodában segíteni fogjuk továbbra is, hogy ne felejtődjenek el.