Zengősök barangolása a Mátrában

Az ősz hangzatos jegyében egy meseszép napot töltöttünk a Mátra hegység lankás tájain, melyek számos kalandos élményt rejtegetettek a gyerekek és felnőttek számára egyaránt.

A reggeli indulást megelőzően a gyerekek izgatottan kérdezgettek bennünket, mely kérdések az indulásra, az érkezésre és az utazás rejtelmeire egyaránt vonatkoztak. Az autóbuszra felszállva a gyerekek és a szülők örömteli, vagy éppen könnyes búcsút vettek egymástól ki-ki az előbbit, illetve az utóbbit.

Az utazás gyorsan elrepült, hiszen a busz ablakának üvegén kikandikáló fürkésző szemek másodpercenként fedeztek fel érdekesebbnél érdekesebb járműveket és élőlényeket úton útfélen.

Gyöngyösre érkezve felszálltunk a kisvasútra, mely egyenesen Mátrafüred állomásig szállított volna bennünket, de egy műszaki hiba okánál fogva féltávról a mozdony a két vagont visszatolta az állomásra, ahonnan rövid várakozási idő után egy új mozdonyra történő csatlakozást követően zökkenőmentesen eljutottunk tervezett úticélunkig. Az utazás során a nyitott szerelvényben ülve a kellemes levegő és a lenyűgöző szépségű táj fantasztikus élménnyel szolgált mindannyiunk számára. A mozdonnyal történő közlekedés fénypontja, mégis a vezető által időközönként leadott kürtszó volt, amit a gyerekek hangos üdvrivalgása követett minden esetben.

Mátrafüredre érkezve Ági óvó néni vezetésével elindultunk a sárga háromszög jelzésű túraútvonal mentén, mely olykor meredek hegyoldalakon, máskor lankás tájakon vezetett bennünket végig. A gyerekek nagy lendülettel vetették bele magukat a hegyoldal megmászásába, mely során csodás, festői szépségű tájra nyílt tekintetünk, ha a fák ágai, lombkoronái között fürkésző szemeinkkel kitekintettünk. A túra során felmentünk a Kozmáry – kilátóba, ahonnan letekintve mesebeli tájat csodálhattunk meg.

A túravonal teljesítésére kellőképpen elfáradtak a gyerekek, így jöhetett a jól megérdemelt ebéd, melyet a Sás-tó melletti füves, mezős részen fogyaszthattak el piknikezős hangulatban. Az ebédet követően a terület gyerek zsivajtól vált hangossá a változatos mozgásformákat gyakorló játékos feladatok végzése által.

A kirándulásunk végéhez közeledve felfedeztük a Sás-tó minden apró zegzugát kezdve a Sás-tói kilátóval, egészen a Békás tanösvényig, melyek számos ismeretforrással szolgáltak a kihelyezett táblákon olvasható információk által.

A „hazafelé” tartó úton a gyerekek nagyrésze a kimerültségtől, valamint az izgalmakban bővelkedő programok következtében elálmosodott, s többen el is aludtak, így az utazás sokkal csendesebben telt. A gyerekek boldogan ölelték magukhoz szüleiket az érkezést követő pillanatokban, majd kezdetét is vette az élménybeszámoló, mely biztosan hosszas időn keresztül tarthatott.

Pap Sándor

A Zene-bona csoport óvodapedagógusa

 

A Zene-bona csoport kirándulása a Birs Vendégházban

A Zene-bona csoport kirándulása a Birs Vendégházban

 

Kora őszi kirándulásunk helyszínéül a Jászberénytől mindössze alig kilenc km-re fekvő, festői szépségű ékszerdoboz, a Birs Vendégház szolgált, ahol a csoportunkba járó gyerekek szüleikkel, valamint a csoport óvodapedagógusaival és dajka nénijével tölthetett el közösen egy élményekben és programokban bővelkedő délelőttöt, ahová a csoportunkba járó egyik fiúgyermek anyukájának meghívására érkeztünk.

Régóta érlelődött bennünk, pedagógusokban és a szülőkben is egyaránt az igény egy közös családi program iránt, melyet a koronavírus világjárvány következtében bevezetett korlátozó intézkedések eddig nem tettek lehetővé. A járványtani adatok javulása értelmében hozott kormányzati intézkedések jelen időpontra szabad jelzést engedtek a közösségi programok megszervezésére, valamint lebonyolítására.

A kirándulásra közösen az intézményünk épülete elől indultunk, ahol a szülők és a gyerekek az autókban izgatottan ülve, mocorogva várták az indulás pillanatát. A vendégházig tartó utazás gyorsan elrepült, néhány perccel később már azon kaptuk magunkat, hogy megérkeztünk a helyszínre. A birtok tulajdonosai nagy szeretettel és odafigyeléssel fogadtak bennünket.

A reggeli borongós, esős idő ellenére mindannyian vidámak és lelkesek voltunk. A reggeli elfogyasztását követően a gyerekek hamar birtokba vették a trambulint, az ugrálóvárat, valamint a játszóteret, természetesen ezek mellett számos más játék is előkerült, melyek mindegyikét igyekeztek a gyerekek kipróbálni. Vendéglátóink körbe kalauzoltak bennünket a két hektáron elterülő mesébe illő környezetben, ahol mindenből a nyugalom sugárzott.

A közös időtöltés alkalmával lehetőségünk volt a szülőkkel jobban megismerkednünk, közelebbi képet kapnunk egymásról, valamint a gyermekükkel kapcsolatos viszonyukról. A délelőtt az ebéd elkészítésével folytatódott, melyet a szülők közösen végeztek. Nemsokára finom illatok keringtek szerte a levegőben, az önmagukban is finom hozzávalók főzésének elkezdését követően. Időközben a Nap is kisütött kellemes idővel szolgálva nekünk a változatos programokhoz.

Elérkezett az ebédidő, melyet gyermek és felnőtt egyaránt nagyon várt, hogy megkóstolhassuk az elkészült ételt. A remek hangulatban telő étkezést követően különféle süteményeket kóstolhattunk, valamint egy igazi fagylaltgépből fagylalttal is szolgáltak nekünk kedves vendéglátóink.

A gyerekek, a szülők és jó magunk élményei alapján nyugodt szívvel ajánljuk minden kikapcsolódni vágyó számára, hogy látogasson el a Birs Vendégházba, ha közel szeretne kerülni a természethez, ha pihenésre vágyik, vagy csak, ha el szeretne vonulni a város zajától.

A nyár elejére ismét meghívást kaptunk vendéglátóinktól, hogy egy hasonlóan élménygazdag napon vehessünk részt, s még inkább összekovácsolódjon a csoportba járó gyerekek, szüleik és köztünk kialakult szoros kötelék.

Pap Sándor

A Zene-bona csoport óvodapedagógusa

 

Állatkerti kirándulás

Állatkerti kirándulás

 

Egy több éven keresztül tartó EFOP-3.1.5-16-2016-00001 azonosító számú, „A tanulói lemorzsolódással veszélyeztetett intézmények támogatása” elnevezésű kiemelt európai uniós projekt keretében nyújtott támogatásnak köszönhetően intézményünk lehetőséget kapott arra, hogy az ide járó gyerekek egy felejthetetlen délelőttöt tölthessenek el városunk festői szépségű állatkertjében.

Az indulást izgatott készülődés előzte meg mind a gyerekek, mind pedig a pedagógusok részéről, hiszen hosszú ideje nem volt lehetőségünk az intézmény falain kívül szervezett programon részt venni. A gyerekek többségének maga az állatkerthez vezető út megtétele is élményekkel telinek bizonyult, hiszen közülük sokan életükben először ültek tömegközlekedési eszközön. Az utazás során az autóbusz ablaküvegén keresztül fürkésző szempárak figyeltek minden útközben történő eseményt, ismerősnek vélt személy esetén hangos köszönésektől harsogott az általunk birtokba vett jármű. A leghangosabb örömujjongást mégis az állatkert megpillantásakor tapasztaltuk kolléganőimmel.

A buszról leszállva a gyerekeket nyughatatlan kíváncsiság és érdeklődés kerítette hatalmába, mindent szerettek volna alaposabban szemügyre venni, s olykor nemcsak a szemeikkel, hanem a kezeikkel is igyekeztek egy-egy élőlényt elérni.

A látogatás során különböző kontinenseken őshonos élőlényekkel ismerkedhettek meg a gyerekek. Elsőként a tengerimalacok kifutóját vettük szemügyre közelebbről, mely során szerencsénkre, betekintést nyerhettünk táplálkozási szokásaik mikéntjébe. Ezt követően a szurikátákkal és a tarajos sülökkel ismerkedtünk meg. A gyerekek érdeklődve figyelték a két élőlény együttélésének minden apró mozzanatát. Azonban egyik pillanatról a másikra hirtelen félelem lett úrrá rajtunk, hiszen a „lakótársak” váratlanul összekaptak egymással.

A kirándulás további részében megtekintettük a ló, a pingvinek, a lámák, a tevék, valamint a kecskék számára kialakított életteret is, melyek során a kihelyezett ismertető táblák, valamint a már gyerekek és általunk birtokolt ismeretek összegyűjtése által lehetőségünk volt azok strukturálására, valamint azok új ismeretekkel történő bővítésére.

Természetesen a látogatásunk lezárásaként némi idő eltöltésére nyílt lehetősége a gyerekeknek a játszótéren, ahol a különböző színes, gyermeki szem számára hívogató játékeszközök mindegyike kipróbálásra került.

A „hazafelé” vezető úton a gyerekek nagyrésze egymás között az átélt élményeik felelevenítésével töltötte idejét, míg voltak olyanok is, akik fáradtságuk révén elpilledve a buszülésekben csendesen pihenve üldögéltek.

 

Pap Sándor

A Zene-bona csoport óvodapedagógusa

 

Szüreti mulatság a Zengő Óvoda falai között

Szüreti mulatság a Zengő Óvoda falai között

 

Az őszi napéjegyenlőséget követően évről évre elérkezik a nap intézményünk életében, melyet az őszi népszokások, hagyományok és rítusok felelevenítése köré épülően hívunk életre, aminek alkalmával a régmúlt idők szokásainak bemutatásával igyekszünk az óvodánkba járó gyerekeket megismertetni.

Az eseményt idén szeptember 30-án a délelőtti órákban rendeztük meg gazdag és színes programkínálattal, mely minden gyermek számára önfeledt szórakozási lehetőségként szolgált. Forgószínpad szervezési metodika alapján állomáshelyeket alakítottunk ki, ahol változatos feladatokkal vártuk a hozzánk érkező gyerekeket.

A Zene-bona csoport erre a napra „kézműves műhellyé” alakult, ahol a gyerekek változatos vizuális technikák gyakorlása mellett dús szőlőfürtöket készíthettek, melyet hosszas és elmélyült munkavégzés keretében gyakorolhattak gondos és felkészült óvodapedagógusi felügyelet mellett. Ezen túl gyümölcsökre vonatkozó találóskérdések megválaszolására is lehetősége nyílt a gyerekeknek. A tevékenységek ideje alatt halk, zenei aláfestésként népi muzsika szolgáltatta a jókedvnek valót.

A Nyuszi csoportos óvó nénik „Népi táncházat” rendeztek be a gyerekek számára, ahol autentikus környezetben, népviseleti ruházatot öltve fogadták a hozzájuk látogató csoportokat. A talpalávalót népzenei hangzásvilágot felidéző folklór zenei anyag szolgáltatta, mely mély emocionális töltetet rendelt az amúgy is gazdag érzelmi világot felvonultató tevékenységhez.

A Maci csoportban az óvodapedagógusok játékos formában szervezett mozgásos feladatokkal várták a gyerekeket. A jókedv és a hangos kacaj természetesen nem maradt el egy-egy eredményes feladatvégzést követően.

Az udvaron lehetősége volt a gyerekeknek megismerkedni a mustkészítés alapvető ismérveivel, melyben intézményünk karbantartója volt segítségünkre, aki az egyes terminológiai fázisokat szakszerűen közvetítette a gyerekek irányába, miközben azokat lépésről lépésre végezte.

A tornaszobában egy légvárat állítottunk fel, melyet a gyerekek örömmel vettek birtokba, amit sokan fájó szívvel hagytak el, mikor elérkezett az idő a délelőtt zárásához.

A szervező csoport (Bóbita) termésbábkészítő versenyt hirdetett óvodánk valamennyi gyermeke számára, melyre jócskán érkeztek alkotások, amik közül szakmai szemmel tekintve is igen nehezen lehetett volna egy győztest avatni, hiszen azok mindegyike igényes, részletgazdag és precíz készítés által került kialakításra.

 

Pap Sándor

A Zene-bona csoport óvodapedagógusa

 

A Zene Világnapja a Zengő Óvodában

A Zene Világnapja a Zengő Óvodában

 

Intézményünk falai között hosszú időre visszatekintve mindig is kimondottan nagy szerepet tulajdonítottak az óvodapedagógusok a művészeti nevelés jelentőségének, lévén, hogy ez óvodánk fő nevelési profilja. Az elsőleges szerep ezen belül is a zenei nevelésre helyeződik az év valamennyi nevelési napján, kiemelkedően igaz ez minden év október havának első napjára.

Évről évre színes programokkal, változatos zenei készségfejlesztő feladatokkal készülünk erre az alkalomra a hozzánk járó gyermekeknek, valamint a városi intézményekből érkező 5-7 éves gyerekek számára egyaránt, mellyel igyekszünk közelebb hozni hozzájuk a népzenei kulturkincsek által hordozott értékeket, ősi toposzokat és motívumokat, melyek segítenek megértetni a felnövekvő generációval az őket körülvevő szűkebb és kiterjedtebb értelemben vett szociokulturális társadalmi csoportmechanikák sajátságos metodikáját.

Jelen nevelési évben a fennálló koronavírus járványhelyzet okánál fogva társintézményeinkből nem érkeztek gyerekek, így a program csoportonként került megszervezésre, mely keretében az óvodapedagógusok saját növendékeik képességeire és érdeklődésére alapozva válogattak össze változatos tradicionális és modern feladatokat, melyekkel az ismeretközvetítés mellett kiemelt szerepet tulajdonítottunk a zene megszerettetésének is egyaránt.

A Zene-bona csoporttal október első napján ellátogattunk városunk egyetlen hangszereket forgalmazó üzletébe, ahol a két tulajdonos jóvoltából lehetőségünk teremtődött arra, hogy a gyerekek autentikus környezetben, közvetlen tapasztalatszerzés formájában gyűjthessenek új ismereteket a zenével, zenéléssel kapcsolatosan. Az ismeretszerzési folyamat részeként a gyerekek a hangszerek vizuális megjelenése mellett, azok akusztikus hangzásával kapcsolatban is tapasztalatokkal gazdagodhattak, hiszen a két zenész minden hangszert igyekezett „életre kelteni”, azok megszólaltatása által. A gyerekek számára mégis az egyes hangszerek általuk történő megszólaltatása hordozta magában a legnagyobb élményt, melyet hosszasan végeztek a szakmai útmutatás követése által szerzett tapasztalatok adaptív alkalmazásának segítségével.

Óvodánkban szintén hagyomány, hogy évente ellátogat hozzánk egy jászberényi születésű citera művész, aki lenyűgöző hangszergyűjteményét bemutatva kápráztatja el a gyerekeket, illetőleg azok megszólaltatása által a zene bűvkörébe vonja őket. A hangszeres bemutató interaktív formában a gyerekek bevonásával valósult meg, mely lehetőséget teremtett számukra, hogy míg közelebbről megismerkedhessenek ezekkel az eszközökkel. A művészúr rendkívüli elhivatottsága, valamint zenei iránti tisztelete és alázata szembetűnően megjelent, érződött, hogy mennyire szereti a zenét, már csak abból is, ahogyan arról beszélt, mely egy egészen másfajta pozitív, szeretetteljes és elfogadó légkört vont az épület falai közé, ami jó hatást gyakorolt a gyerekek figyelmére, valamint kellően motiválttá tette őket a vele történő együttműködésre is.

 

Pap Sándor

A Zene-bona csoport óvodapedagógusa