„Az év KRESZ parkja”

2018 áprilisában a Közlekedéstudományi Egyesület kiírására pályázatot nyújtottam be a Gézengúz Óvoda KRESZ udvarával „Az év KRESZ parkja” címre.

Május 11-én a MÜPA üvegtermében ünnepélyes keretek között került átadásra az első három fődíj, melynek egyik nyertese az óvodánk lett.

A díjakat „A KÖZLEKEDÉS KULTÚRA NAPJÁN” Dr. Mosóczi László, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Közlekedésért Felelős Helyettes Államtitkára adta át.

A díjátadót idén már 4. alkalommal rendezték meg, ami számomra azért is különleges alkalom, mivel 4 évvel ezelőtt az első ilyen alkalommal az ORFK átadta számomra az első helyezettnek járó díjat. Külön megtiszteltetés volt, hiszen akkor a rendőri kitüntetések mellett egyedüli óvodapedagógusként voltam a díjazottak között a gyermekek közlekedés kultúrájának javításában elért sikereimért.

Göbölösné Oláh Ildikó
óvodapedagógus

Néptánc az óvodánkban

Óvodánk fontosnak tartja a népi hagyományok ápolását. A gyerekek megismerkedhetnek a jeles napokhoz kapcsolódó szokássokkal. Minden jeles napnak megvan a saját története, dalanyaga és zenéje. Ezekkel ismertetjük meg a gyerekeket. A mondókák, dalok mellett a gyerekek mozgásigényére építve sok-sok mozgással, kapcsolatos játékkal tarkítva zajlik egy foglalkozás.

A gyerekek ezeken a játékokon keresztül megkedvelik a népzenét és a táncot. Óvodásaink szerepelnek saját programjainkon, de szerepeltek már városi rendezvényen is. Célunk, hogy a gyerekek elsajátítsanak játékokat, dalokat, szokásokat és ez által megismerjék népi kultúránkat.

Medve hét a Gézengúz Óvodában

Február első hete az óvodánkban rendszeresen „medve hét”.

Az óvodásaink a kedvenc medve, mackó, maci plüss figuráikkal érkeznek az óvodába. Összegyűjtjük, majd kiállítást rendezünk, a különböző tevékenységek közben velük játszanak, tevékenykednek a gyermekek.

Az Állatkertben 2.-án medve lesen megfigyeljük, hogy a barlangjából kibújik, vagy benn marad a medve.

Valamennyi tevékenységbe belecsempésszük a medvéket.

Kreatív ötleteket gyűjtve készítünk barlangot, bábot, barkácsolunk különböző anyagokból medvéket.

Tartunk maci tornát.

A medvével kapcsolatos könyveket is szívesen fogadunk a szülőktől. Ezeket lapozgatva az állatok életével ismerkedünk.

Természetesen a gyermekek kedvenc medvés meséit hallgatják a hét folyamán.

Kresz verseny

Hetedik alkalommal indult Jászberény Város Óvodai Intézmény nevében a Gézengúz Óvoda és a Központi Óvoda válogatott csapata a PINDUR – PANDUR KI MIT TUD MINI KRESZ ORSZÁGOS VERSENYEN.

2018. május 26.án izgatott kis csapat indult Budapestre, hogy ismét megmérkőzzenek az ország több mint 50 óvodás csapatával.

Külön izgalommal töltötte el a gyermekeket, hogy mindezt az ORFK rendészeti szervek, kiképző központjában sok-sok rendőr néni, és rendőr bácsi előtt teszik.

Mivel időben érkeztünk, még sorban állás nélkül megoldották a lányok az elméleti versenyfeladatokat, amire megkapták a maximális pontot.

Az elméleti verseny résztvevői (Imre Zoé Noémi, Marczis Luca, Pecha Dóra Rozália, Sándor Gréta) a sportcsarnokban asztalok mellett foglaltak helyet, és külön-külön képes tesztlapot és környezetvédelmi totót kaptak.

A versenyt vezető rendőr feltette a kérdést és a képek közül, ki kellett választani a helyes választ tartalmazót. A kérdésre bármelyik csapattag válaszolhatott.

Mivel a lányok minden kérdésre helyesen válaszoltak, maximális (16) pontot kaptak.

A gyakorlati versenyen a fiúk, (Bagi Péter, Boros Bence, Gáspár András, Kékesi Kende, és Tóth Alex) álltak a rajthoz.

A résztvevő gyerekek a KRESZ pályán a versenyt vezető rendőr indítására, kerékpároztak a nehezített, bonyolult akadály pályán. A gyakorlati verseny időméréssel történt, az elérhető maximális pontszám 50 pont. Egy bója felborítása mínusz egy pont.

Szerencsére a fiúk is kitettek magukért, és hibátlanul teljesítették a feladatot.

Amelyik csapat a versenyt befejezte, versenylapját leadta a regisztrációs sátorba, ahol folyamatosan összesítették az elért pontokat és a csapatok állását.

A verseny értékelése alatt ugráló-vár, fürdőmedence, és játszótér várta a gyerekeket.

Az ország közel 120 (óvodás és iskolás) csapata közül a maximális pontszámunkkal ismét az élen végeztünk.

A fárasztó nap végén hazafelé megálltunk Hatvanban a játszótéren játszani, fagylaltozni, kikapcsolódni.

 

Göbölösné Oláh Ildikó
felkészítő óvodapedagógus

Néhány gondolat a Kovács módszerről

A Kovács-módszer alkalmazása Jászberény Város Óvodai Intézménye Gézengúz Óvodájában

 

Néhány gondolat a Kovács-módszer jelentőségéről

 

Óvodánkban 2014 szeptembere óta van arra lehetőség, hogy a gyermekek heti rendszerességgel részt vegyenek, a Kovács-módszer mozgáspihenő tornákon.

A Kovács-módszer a munkaképesség-gondozás pedagógiája. Célja a résztvevők helytállásának segítése. Az óvodai-munkaképesség gondozás célja: a könnyebb, eredményesebb és egészségesebb tanulás-tanítás elősegítése.

A Kovács-módszer összetevői

A Kovács-módszer öt területet foglal magába, melyek egységes egészet képeznek, egymást átfedik és kiegészítik. (1. ábra) Az öt részterület a következő:

  1. Az egészséges életmód programja, mely segítséget kíván nyújtani a modern életkörülmények között az egyénileg legkedvezőbb fizikai és idegállapot megteremtésében és megőrzésében. Eszközei: a munkaképesség-gondozó mozgás, a légzéstréning, a friss levegő, napfény és víz hatásainak felhasználása, a tevékeny és nyugalmi pihenés helyes szervezése és a kiegyensúlyozott táplálkozás.

 

  1. Ésszerű munkamódszer, mely a munka, helyes ütemezésével és tevékeny pihenők beiktatásával segít megelőzni a mély elfáradást és ezzel a foglalkozási ártalmak és betegségek kialakulását.

 

  1. Nevelési modell, melynek alapelve az, hogy az óvodában nem elég a követelményeket felállítani, hanem emellett gondoskodni kell a teljesítés emberi feltételeiről is.

 

  1. Mozgásrendszer, mely kifejezetten a munkaképesség fejlesztésére és fenntartására irányul. Ezen belül külön területet képez a fejlesztő mozgások eszköztára, mely a tanuláshoz szükséges alapkészségek megteremtését szolgálja.

 

  1. Elméleti háttér, a munkaképesség-gondozás metodikája és didaktikája, valamint a pedagógus számára legfontosabb anatómiai és élettani ismeretek.

A Kovács-módszer hármas feladatot tölt be:

  1. Az ember szervezetének előkészítése a várható terhelésekre. Ez az előkészítés vonatkozhat mind a hosszú távú, mind a rövid távú feladatokra.

Rövid távú feladat a légzés és keringés felfrissítése rövid mozgásprogrammal, amely jobb koncentrációt, erősebb motivációt eredményez, és ezzel javítja a teljesítményt.

Hosszú távú feladat például a görcsös írás javítása lazító léggömbös játékokkal, vagy a szélsőséges magatartás normalizálása a vegetatív idegrendszert nyugtató egyéni mozgásprogrammal és életrendi szabályozással.

 

  1. Védelem a foglalkozási ártalmak ellen. A magas óraszámú szellemi tevékenység, a túlnyomó ülőterhelés, a mozgáselégtelenség és még számos egészséget veszélyeztető tényező folyamatos ellensúlyozása annak érdekében, hogy a gyermekek és pedagógusok elkerüljék az idegi-fizikai károsodásokat.

 

  1. Leromlás esetén a munkaképesség helyreállítása az egészségzónán belüli esetekben. Ez arra vonatkozik, hogy mindaddig, amíg a munkaképesség állapota nem érte el a betegség határvonalát, a pedagógus feladata és lehetősége a leromlásból való visszaállítás.

 

 

Összeállította: Mészárosné Mizsei Edit

(óvodapedagógus, fejlesztőpedagógus)

 

Felhasznált irodalom: Dr. Pásztor Zsuzsa: A Kovács-módszer a fejlesztő pedagógiában Budapest 2011 Kovács-módszer Stúdió Egyetemi tankönyv