Állatok világnapja az óvodánkban

Az Állatok világnapjához kapcsolódva állatos heteket tartottunk. Mindennapos tevékenységeink mellett változatos programokkal színesítettük ezt a két hetet.

Élményszerzésként látogatást tettünk a jászberényi Állatkertben, ahol bővítettük ismereteinket az állatokról. A nagyok közül néhányan részt vettek az „Állatok Világnapja”alkalmából szervezett porteleki túrán, megismerkedhettek a tanyavilág háztáji állattartásával.

Kirándulást tettünk Jásziványba, ahol egy helyi gazdasági udvarban sokféle állattal ismerkedtek a gyerekek, megsimogatták, kézbe vehették a kiscsirkéket, megcsodálták a gyöngytyúkok elhullajtott, különleges pettyes tollait. A tájházban sok érdekes dolgot láttunk, hallottunk a régmúlt használati tárgyairól, az emberek életéről. A fazekas házban megfigyeltük, hogyan készülnek a kancsók, tányérok. A paprikaházban a felfűzött sötétpiros paprikafüzérek különleges látványában gyönyörködtünk.

A „Vidám Vándorok” társulat a „Mese a bátor kisnyuszikról” című előadást hozta el óvodánkba. A mese interaktivitásra épült, egyes részeinél a gyerekeknek kell kitalálni a megoldást, amely alapján folytatódhat a történet.

Az óvodában is minden az állatokról szólt, könyveket nézegettünk, képeket csoportosítottunk, állatos társasjátékok játszása során, játékos feladatokon keresztül gyakorolhatták az állatok jellemzőit, hangját, mozgását. A nagyobb gyermekek „Ki mit tud az Állatokról?” játékos délelőttön megmutathatták az állatokról szerzett tudásukat.

Összességében élményekben gazdag két hetet töltöttünk el, a gyerekek tudását, ismereteit bővítve.

Családi délután

Fontosnak tartjuk a harmonikus szülő- gyerek-pedagógus kapcsolatot. Minden ősszel jó hangulatú családi délutánt szervezünk, egy adott téma köré csoportosítva (idén a madárijesztő volt), ahol megannyi tevékenységben vehet részt kicsi és nagy egyaránt. Legyen szó csoportok közötti versenyről, táncházról, kézművesedésről, kukoricamorzsolásról, népi játékok kipróbálásáról, mindenki talál magának szórakoztató elfoglaltságot. És persze senki nem tér haza soha üres kézzel…

Két hét a víz jegyében

A Víz világnapja alkalmából 2 hetes projekt keretében változatos tevékenységeket szerveztünk a gyerekek számára.

A projekt célja:

  • A környezettudatos magatartás kialakítása, ismeretszerzés a víz hasznosításának lehetőségeiről, a takarékos vízfelhasználás szokásainak kialakítása.

  • A gyermekeket körülvevő világ személyes megtapasztalása, vízi és vízkörnyéki élőlények megismerése.

  • Lokálpatrióta szemlélet megalapozása a Zagyva folyó felfedezésével, a város hídjainak megismerésével.

Céljaink elérése érdekében csoportonként sétákat tettünk a közeli Zagyva folyóhoz és a mellette található horgásztóhoz, az Állatkertben megfigyeltük a vízi állatokat. Sokoldalú ismereteket szerezhettek a gyermekek, érdekes megfigyeléseket végeztünk. Ezeket a tapasztalatokat a csoportok különböző módokon dolgozták fel az óvodában. Kísérleteket végeztünk a vízzel, képeskönyveket nézegettünk, képeket válogattunk, ismeretterjesztő filmet néztünk, környezetmentő vizes játékokat játszottunk. Szemléltettük a vízszennyezést, felhívtuk a gyerekek figyelmét az élő vizek védelmére. A legnagyobbakkal, egy séta alkalmával megtekintettük városunk hídjait.

Az ismeretszerzést mesékkel, versekkel, dalokkal tettük élményszerűvé. Az élményeket pedig a rajzolás, festés, barkácsolás segítségével újraélhették. A négy csoport sok-sok technikát kipróbált a vízi világgal kapcsolatos alkotások során, ezért úgy gondoltuk, hogy ezt a szülőknek egy kiállítás keretében megmutatjuk. A fejlesztő szobát óriás akváriummá változtattuk, s az elkészített halakkal, békákkal, rákokkal, polipokkal, cápákkal, népesítettük be.

A projekt zárásaként az udvaron vidám játékokat szerveztünk, szerencsére ragyogó napsütéses időben. Több helyszínen, szabadon választott ügyességi feladatokban vehettek részt a gyermekek, amelyekben valamilyen formában a víz volt a főszereplő.

Adventi készülődés

Olyan időszaka az évnek, mikor a várakozást, a karácsonyra való ráhangolódást különleges tevékenységekbe ágyaztuk. Ezek között fellelhetőek régi hagyományok, mint pl. a Luca nap, betlehemezés, mézeskalácssütés és azok a szokások, amelyeket közösségünk alakított ki, mint pl. az adventi családi barkácsolás. Óvodánkat ünnepi dekorációval díszítettük, csillogó fényekbe öltöztettük, ezzel is fokozva a különleges hangulatot.

Adventi készülődésünk a Mikulás várással kezdődött. Mint mindig, most is nagy várakozás előzte meg a Mikulás érkezését. A gyerekek nagy figyelemmel hallgatták dicsérő szavait és cserébe lelkesen verseltek, énekeltek neki.

Sok – sok program színesítette napjainkat. A Zeneiskola növendékei karácsonyi műsorral, a Hagyományőrző Egylet tagjai pedig vidám betlehemes műsorral látogattak el hozzánk. A Csomor méhészet részvételével zajlott a mézkóstolás és méhviasz gyertyakészítés. „Muzsikás Péter” is karácsonyi zenéit, dalait mutatta be, az ünnepi hangulathoz illő hangszerek, csengettyűk kíséretével.

Luca napján néptáncosaink fehér lepelbe burkolózva járták körbe az óvodát. A „kotyolók” csoportról csoportra jártak és kotyoltak a”háziaknak”, akik utána almával, dióval vendégelték meg őket.

Megkóstoltuk a jellegzetes karácsonyi finomságokat: kürtős kalácsot, mézes diót, sült tököt, készítettünk – díszítettünk mézeskalácsot.

Minden csoportunkban adventi munkadélután keretén belül gyermekek, szülők, óvónők és dajkák együtt készülődtek a karácsonyra. A közös tevékenység során elkészültek a karácsonyi fenyődíszek, üdvözlőlapok.

A madaraknak is kedveskedtünk karácsonyi finomságokkal, ezeket az óvoda előtt álló fenyőfára akasztgattuk fel, majd verssel, dallal köszöntöttük a madárkarácsonyfát.

Őszi egészséghét

Nevelésünk nagyon fontos része az egészséges életmód alakítása és a gyermekek egészségtudatos magatartásának megalapozása. Ennek jegyében minden ősszel szervezünk egészséghetet. Ebben az évben a tevékenységeket a tisztálkodás, fogápolás, egészséges táplálkozás jegyében terveztük.

A hét folyamán minden csoport készített valamilyen egészséges finomságot, melyekkel megvendégeltük egymást. Készült mézes dió, gyógytea, almakompót, aszalt gyümölcs, sült tök, frissen préselt gyümölcslé. Minden napra jutott valami kóstoló.

A hét második napján nagy meglepetés érte a gyermekeket, az udvarra érkezett egy mentő autó. Minden gyermek közelről megismerkedhetett az autó felszerelésével, a mentősök válaszoltak minden kíváncsi kérdésre, búcsúzóul pedig meghallgathatták, milyen a sziréna hangja közelről.

A harmadik napon óvodánk védőnője látogatott el hozzánk és szemléletes előadást tartott a helyes fogmosásról, majd a gyerekek közreműködésével összeállították a táplálkozás piramist.

A következő napon a mozgás kapott kiemelt hangsúlyt. Az udvaron változatos mozgásos tevékenységekben vehetett részt mindenki. Volt akadálypálya, zenés aerobik, és kerékpártúra a környező utcákban.

Természetesen ezen a héten minden dal, mese és vers az egészségünkről szólt, hogy gyermekeink minden érzékszervükkel szerezzenek tapasztalatot a témáról. Az otthon gyűjtött képekből pedig látványos tablók készültek az egészséges élelmiszerekről. A jól sikerült hetet tavasszal folytatjuk a szülők bevonásával.

Farsang

„Farsang volt, farsang volt, jártuk ám a táncot…”

Február végén már a gyermekek, s mi felnőttek is nehezen viseljük a hideg téli időjárást, a bezártságot. A farsang azonban jó alkalom arra, hogy ezeket a fagyos napokat megtöltsük izgalommal, vidámsággal, játékkal. A mi ovinkban hagyomány a „FARSANG – HETE”, a farsang egy álló hétig tart. Így volt ez február második hetében is. Hangulati előkészítésként már előző héten feldíszítettük az ovit színes szalagokkal, lufikkal, közösen készített maszkokkal, bohócokkal. Télűző verseket mondogattunk, terveket szőttünk arról, hogy ki milyen jelmezbe öltözik majd.

S micsoda csoda egy kisgyermek számára, ha egy héten át minden nap új és új kaland vár rá!?

A hét elején a gyermekekkel közösen álarcokat készítettünk, mind a négy csoportban másfélét. Közben együtt mondogattuk a farsangi névcsúfolókat, télűző mondókákat.

Kedden csoportok közti csere-bere keretében, vidám farsangi mozgásos játékok várták a gyermekeket.

Szerdán, mikor már mindenkinek volt álarca és csörgő – börgő hangszere, elindultunk elűzni a telet. A csujjogatókkal és hangszerekkel nagy zajt csaptunk. A mi kis télűző felvonulásunk az óvoda mellett lévő tisztáson ért véget, ahol – hagyományainkhoz híven – elégettük a „kisze bábot”.

„Kisze, kisze szalmából,

Perzselődj a lángoktól,

Vörös táncban hamvadj el,

Nekünk most már tavasz kell!” – mondták a gyerekek, s mindannyian reméltük, hogy végleg búcsút inthetünk a télnek!

Csütörtökön Giczy Tamás bűvész műsora nagy sikert aratott. A jókedv fokozásához hozzájárult a farsangi fánk, amit minden gyermek jóízűen fogyasztott el.

A hét utolsó ovis napján, pénteken végre eljött a legnagyobb mulatság ideje, a jelmezes farsang napja. A feldíszített csoportszobákat már reggeltől „táncteremmé” alakítottuk, és sorra üdvözöltük az izgatott tündérré, boszorkánnyá, kalózzá… és mindenféle mesehőssé vált ovisokat. Természetesen mi felnőttek is jelmezbe bújtunk, nagy sikert aratva ezzel a gyermekek körében. A „bemelegítő” reggeli tánc után a csoportokban izgalmas versenyjátékok következtek, de jártunk ügyességi táncot ropival, hengerrel, s még a seprű sem maradt pár nélkül. Később a folyosón gyülekezett az ovi apraja – nagyja, megnéztük egymás jelmezeit, s vidáman énekeltünk a folyosón „tekeregve”. A csoportok „farsangi büféjében”aprósütemény, ropogtatni való, üdítő várta a bálozókat. Az ebéd is különleges volt ezen a napon, hiszen ritkán fordul elő, hogy kalóz, pillangó, boszi, tigris, tündér… ül egy asztalnál teljes egyetértésben, koccintva a jól sikerült farsangi délelőttünkre.

Az idei farsang jó mulatság volt, s reméljük, minden kisgyermek számára varázslatos élmény. És ez a legfontosabb!