Zenei Világnap a Fürkész Tagóvodában

„Lehet élni zene nélkül is. A sivatagon át is vezet út. De mi azt akarjuk, hogy az ember ne úgy járja végig élete útját, mintha sivatagon menne át, hanem virágos réteken.” /Kodály Zoltán/
Október elseje a zene világnapja, amikor a világon mindenütt a zenét ünnepeljük. Óvodánkban hagyományainkhoz hűen, október 21-én, szerdán minden a zene jegyében telt.
A járványügyi protokoll betartása mellett a délelőtt folyamán óvodásaink megtekinthették – IKT eszközön – az olasz zeneszerző Vivaldi: A négy évszak című művéből az Ősz tételt. Az esztétikai élményen túl megismerkedtek a zeneműben megjelenő hangszerek hangjával, azok neveivel. Ezt követően az óvónők előadásában ismert gyermekdalokat hallgathattak meg. Meghallgatták a hangmagasságok különbözőségeit, a dalokban a többszólamúságot, valamint nagy tapssal jutalmazták az óvónői kánont. Egyik óvó néni erre az alkalomra még egy rövid gyermekdalt is megtanult hegedűn előadni, majd a gyermekek szemügyre vehették a vonós hangszert.
A szép, őszies napsütéses időjárás az óvoda udvarára csalogatott bennünket. Itt folytatódott tovább a színes program. Az udvar egymástól távol lévő szegleteiben elhelyezett négy „állomáshelyen” óvónénik várták a négy óvodai csoportból alakult csapatokat. A gyermekeknek lehetőségük volt a jól elvégzett feladatért cserébe pontokat szerezni. Pontgyűjtőként egy kottalapot kaptak, amelyre az elvégzett feladatok helyes teljesítése után egy hangjegyet szerezhettek, melyet tetszés szerint helyezhettek el, ragaszthattak be a kottalap vonalaira. Az állomásokon színes és változatos feladatokat kellett végrehajtaniuk. Volt itt hangszerpuzzle összeállítása mely közben megbeszélték az adott hangszer jellemző tulajdonságait. Általuk ismert, az óvodai élet tevékenységei során megszólaltatott hangszerek hangját kellett felismerniük és a hangszer képével azonosítani. Hívóképek segítségével ismert mondókát, dalt kellett előadniuk. Az énekes játékokat örömmel játszották a melengető napsütésben. A ritmuskártyák felismerése és a ritmus tapsolása sem okozott gondot, az ügyes, bátor jelentkezők saját maguk találhattak ki újabb és újabb ritmus variációkat.
Az „állomásokat” végig járva a pontgyűjtő füzetek megteltek, ahogyan az óvoda udvara a gyermekek vidám énekhangjával. A nap végén mindannyian zenei élményekkel gazdagodva, a zene szeretetével telve tértünk haza.

Farkas-Sári Brigitta

Márton nap a Fürkész óvodában

Óvodánkban ebben az évben az eddigiektől elérő módon ünnepeltük a Márton naphoz kapcsolódó néphagyományt.
Márton nap előtt néhány nappal elmeséltük a gyerekeknek Márton püspök történetét, s megismerkedtünk az e naphoz fűződő néphagyományokkal, népi jóslatokkal.
Sajnos most nem vendégelhettük meg a gyerekeket libából készült finomságokkal, de a technika segítségét igénybe véve, megfigyelhettük a libák külső jellemzőit, megnézhettük a liba húsából készült ételeket, láthattunk libatojást, megfigyelhettük a libatoll felhasználásának módjait.
A szülőknek javasoltuk, hogy gyermekeik november 11-én jöhetnek népies öltözetben, hozhatnak tarisznyát, mivel a csoportokban Márton napi vásárt rendezünk. Minden csoport 2-3 féle vásárfiát készített.
November 11-e délelőttje a vásár jegyében telt el. Liba sütés a babakonyhában, baromfi udvar építés, libás társasjáték, stb…. Kivetítő segítségével az „ovimoziban” a Ludas Matyi rajzfilmet néztük meg csoportonként – forgószínpad szerűen. Eközben a többi csoportszobában népi énekes játékokat játszottak és népi muzsikára ropták a táncot a táncházban. A mozizás után vársártérré alakultak a csoportok. A gyerekek előre elkészített pénztárcákba fabatkákat kaptak, 5-5 darabot, melyeket a piacon költhettek el. Az árusítást önként lehetett vállalni.
Örömmel figyeltük a gyerekek felnőttes megnyilvánulásait. Figyelték, mutogatták, ki mire költötte a fabatkáját. Az asztalnál, válogatok, adok- veszek- fizetek játékok, életszerű sáfárkodás folyt.
Örömünkre szolgált, amikor az ajtóban a gyerekek szüleiket „Hú de jó volt a mai napi vásár!” kijelentéssel fogadták. A szülők a Facebook csoportban üzentek, hogy a gyerekek napokig emlegették az óvodai Márton napot és a vásárfiákat nagy becsben tartották.
Reméljük, hogy a rendhagyó Márton napi játékok is maradandó élményt nyújtottak a gyerekeknek.

Kovácsné Sas Mónika

Madarak karácsonya óvodánkban

Madárbarát kert lévén kis barátainkról egész évben együtt gondoskodunk a gyerekekkel. Tavasszal az óvodánk udvarán megtalálható fák, bokrok, virágok gondozásával, melyek odacsalogatják a madarakat és a nekik táplálékul szolgáló apróbb rovarokat, bogarakat. Költőládák, oduk kihelyezésével, folyamatos karbantartásával, melyek majd ősszel és télen éjszakai búvóhelyül szolgálnak számos fajnak. Nyáron pedig a hőség ellen friss víz biztosításával.

Télen sem feledkezhetünk meg róluk. Fontos feladatunk a madarak etetése és az itatás folytatása. Decemberben megkezdtük a madáretetők feltöltését téli élelemmel, magvakkal, gyümölcsökkel. Karácsony előtti napokban madáreleséget készítettünk a gyerekekkel, melynek alapja napraforgómag, köles, fénymag, dióbél, marhafaggyú, alma. Készítés közben beszélgettünk a madarakról, a téli életmódjukról, a róluk való gondoskodás fontosságáról. Az elkészült csemegéket felfűztük és feldíszítettük velük az egyik fenyőfánkat. Zárásképp mindannyian karácsonyi dalokat énekeltünk, így bíztatva őket, hogy kedves vendégként várjuk őket ezekben a hideg téli napokban is.

Luca nap a Fürkész óvodában

Decemberben évek óta hagyomány, hogy óvodánkban Luca napi boszi és varázsló találkozót tartunk. Ebben az évben a járvány miatt kisebb létszámmal, de ugyanolyan izgalommal készültünk erre a napra. A boszorkák, varázslók mellett tündérek és macska jelmez is színesítette a programot. Első dolgunk az volt, hogy építettünk egy világítós varázshegyet, melyet mindannyian körbe ültünk. Itt aztán mindenki választott egy gumi állatot (gyík, béka, kígyó) és egyénileg kitalált varázsigék kíséretében bedobtuk őket a varázskondérba. Boszorkányos dalunk közben körbe is táncoltuk a hegyet, hogy még hatásosabbak legyenek a boszorkányos kívánságok. A varázsital készítése is elmaradhatatlan programja ennek a napnak. A már elkészített teát változatos fűszerekkel tettük még különlegesebbé. Mindenki választhatott tetszés szerint egy csipetnyit fahéjból, gyömbérből, szegfűszegből, melyeknek illatát, és izét is igyekeztünk felismerni. A tea kóstolása változatos reakciókat váltott ki. A többségnek ízlett, de néhányan nehezen barátkoztak meg az új ízekkel. Ez után régi népi hagyomány szerint ültettünk Luca búzát, hogy megjósolhassuk milyen lesz a következő évi termés óvodánk kertjében. A délelőttöt egy vidám, zenés, néptánccal zártuk le.

Matalinné Dudás Edit

Mikulásra várva a ”Covid 19„ járvány idején

Az idei Mikulás várás máshogyan alakult, mint az eddigi években. No nem a gyermekei várakozás izgalmaira, tervezgetéseire gondolok, hanem a rengeteg egészségügyi előírás, törvény megszorításaira, melyek gúzsba kötötték az intézmények dolgozóinak kezét.
Ennek ellenére minden Tőlünk telhetőt megtettünk, hogy igazi élményt biztosítsunk a gyermekeknek, mely talán elkíséri őket felnőtt korukig.
Természetesen nem maradhatott el Miklós Püspök legendájának ismertetése.
Rengeteg mese és Mikulás vers, ének meghallgatása, néhány életkornak megfelelő megtanulása.
Változatos színezők, mikulás formák készítése, barkácsolása, festése.
Apró Regélő Társulatunk mesejátéka mely a Mikulás Zsákjáról szólt, betekintést adva a gyerekeknek, hogy Mikulás házában is történhetnek váratlan események amelyek hátráltatják a Jó Öreg munkáját, veszélybe sodorva az ajándékok szétosztását.
December 6-án azonban még is csak meglátogatott bennünket teli puttonyával az „igazi Mikulás bácsi”. Igaz, csak ablakon keresztül üdvözölte kis barátait, – de nem tudni hogyan- az öltözőkben letette zsákja tartalmát és sok értékes játékkal lepte meg a csoportokba járó ovisokat. Volt nagy öröm, meglepetés, amikor kiderült, hogy apró személyre szóló ajándékot rejtenek a cipellők. Odabenn aztán elkezdődött az ajándékok birtokba vétele, bontogatása, kipróbálása.
A játék öröme ma is tart.
A gyermekek hite az ajándékhozó Mikulásban a vírus ellenére is töretlen.
Ez volt a célunk. Azt hiszem minden felnőtt célja, hogy gyermekeink gondtalan örömét ne akadályozza semmi. Még egy igen veszélyes vírus sem.
Szívből reméljük, hogy jövőre nem marad el a személyes találkozás, beszélgetés, ölelés a várva várt Mikulás bácsival.

Sebestyénné Pintér Gabriella

Állatok Világnapja

Minden év október elején óvodánk intézményi szinten ünnepli meg az Állatok világnapját. Ez az ünnep különösen fontos számunkra, hiszen ovisainkat az óvoda pedagógiai programjából adódóan szoros kapcsolat fűzi a természethez, ezen belül az állatokhoz. Az eddigi hagyományok során a gyerekek testi közelségbe kerülve a házi és vadon élő állatokkal, élményszerű komplex tevékenységeken keresztül eleveníthették fel ismereteiket, ezáltal erősítve bennük a természettudatos magatartást.
Ez évben a Covid -19 járvány terjedése miatt rendhagyó ünneplésre került sor. Az óvoda falain belül az udvaron olyan játékos feladatokat, tevékenységeket szerveztünk a gyerekeknek, melyek segítségével beleélhették magukat az állatok helyébe, összehasonlításokat végezhettek, logikus gondolkodásukat fejlesztettük.
A játékok közt szerepelt mozgásos feladat, melyben az állatok mozgását utánozva végezték a feladatokat. Kakukktojás játék, árnykép kereső játék, nyomolvasó játék, puzzle, élőhely azonosítás, szótagoló anyanyelvi játék színesítette a napot.
A differenciálás segítségével, minden gyermek a saját képességének megfelelően vehetett részt a játékokban, ezért kicsik és nagyok egyaránt élvezettel vettek részt ezen a hangulatos délelőttön.

Benécs Ágnes