Luca napjához több népszokás is kapcsolódik. Luca napon régen tilos volt fonni, sütni, mosni. Nem volt ajánlatos kölcsönadni sem, mert az elkért dolgok boszorkányok kezére kerülhettek. Luca napjának hajnalán a gyerekek (esetenként kísértetnek öltözve) körbejárták a házakat, és lopott fán vagy szalmán térdepelve mondókákkal bő termést és jószágszaporulatot ígértek kisebb ajándékokért cserébe, és átkokat, ha nem kapnak ajándékot.
A Fürkész óvoda gyermekei is izgatottan várták december 13-át, Luca napját. Az óvodánkat 13-a reggelén boszorkányok, varázslók és tündérek árasztották el. Alig várták, hogy megmutathassák mindenkinek gyönyörű jelmezeiket. A délelőttünk varázslatos hangulatban telt. Varázsolt itt mindenki különböző varázsigéket mondva, amit minden csoport maga talált ki. „Abraka - dabra! Hókusz - pókusz! Pricc - pracc - prucc!” - tól visszhangzott óvodánk.
Zeneszó, tánc,… így indult a reggel. Majd a gyermekek közreműködésével megépültek a Varázshegyek, amiben mindenki örömmel segédkezett, majd a Tündérpaloták is elkészültek. A varázslók, tündérek, boszorkányok örömmel foglalták el helyüket. Egy kis játék után előkerültek az „üstök”. Kígyót, békát dobáltak bele a gyerekek és egyenként megkeverve, varázsigéket mormolva elkészültek a „Varázsfőzetek”. Mindenki megkóstolta volt, aki többször is és megállapították, hogy a varázsital nagyon jól sikerült. Később a gyermekek körbejárták a csoportokat, ahol, először a „kotyolásra” került sor, amikor is mindenféle jókívánságok hangoztak el és cserébe várták a finomságokat.
Luca-búzát is keltettünk a néphagyományok szerint, így próbálván megjósolni a következő év termését. A gyermekek izgatottan figyelték a következő napokban is, hogy mi történik a búzával.
Egész napunk nagyon jó hangulatban telt. A kis boszorkányok, varázslók, tündérek varázsigéitől, kacajától volt hangos az óvoda egész nap.