Játék Adomány

2019. december 16-án a Jászberény Város Óvodai Intézménye Fürkész és Hétszínvirág Óvodájának gyermekei játékokat kaptak. Az adományt a Humanitas Alapítvány nevében dr. Nagy Krisztina, az OTP Fay András Alapítványtól Haga Ferenc, Dimény Katalin az OKÉ intézmény vezetőjeként és Majkutné Tóth Emma a Deák Ferenc Gimnázium, Közgazdasági és Informatikai Szakgimnázium igazgató asszonya adta át. Az ajándékok gyűjtésébe budapesti és jászárokszállási diákok vettek részt. Köszönet az alapítványoknak és az adományozóknak.

Facebook: Kattints Ide!  

Tankötelezettség

Kedves Szülők!

Amennyiben gyermeke 2022. augusztus 31-ig tölti be a 6. életévét, ajánlom figyelmébe a tankötelezettségről szóló rövid tájékoztatást!

A tankötelezettségről a jogszabály így rendelkezik: “A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. A tankötelezettség teljesítése a tanév első tanítási napján kezdődik. A szülő kérelmére a felmentést engedélyező szerv döntése alapján a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt. A szülő kérelmét az iskolakezdés évében január 18-ig nyújthatja be a felmentést engedélyező szervhez. Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, akkor csak szakértői bizottság rendelhető ki. Ha a szakértői bizottság a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidő előtt a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben történő részvételét javasolja, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség. Ha a gyermek az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget korábban eléri, a felmentést engedélyező szerv a szülő kérelmére engedélyezheti, hogy a gyermek hatéves kora előtt megkezdje tankötelezettségének teljesítését.“ (2011. évi törvény a nemzeti köznevelésről 45. § (1))

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Az a gyermek, aki 2022. augusztus 31-ig betölti a 6. életévét, tankötelezett, vagyis meg kell kezdenie általános iskolai tanulmányait. Számos esetben a szülők viszont úgy érezhetik, gyermekük nem áll készen az iskolakezdésre. Milyen lehetőség van a halasztott iskolakezdésre?

A szülőnek kérelmet kell benyújtania az Oktatási Hivatalhoz (Oktatási Hivatal, 1982 Budapest) 2022. január 18-ig, az Oktatási Hivatal honlapján elektronikusan kitöltött, majd kinyomtatott és aláírt dokumentummal. A kérelemben a szülő nyilatkozik, hogy gyermeke számára az iskola megkezdése még nem indokolt, ebben bármilyen releváns ok, körülmény, állapot, tény megfogalmazható, amely indokolttá teszi az iskolakezdés halasztását. A szülő a kérelméhez minden általa lényegesnek tartott dokumentumot mellékelhet, az óvodától kapott, a gyermek fejlődését nyomon követő nyomtatványt is csatolhatja. Bizonyos esetekben az Oktatási Hivatal kérheti a területileg illetékes szakértői bizottság komplex – pedagógiai, gyógypedagógiai, pszichológiai – szakértői vizsgálatát, s annak szakértői véleménye alapján hozza meg az iskolakezdés tényével kapcsolatos döntését!

A kérelem kitöltéséhez az alábbi adatok megadására van szükség:

  • a kérelmező (szülő, gyám) adatai: név, születési adatok, kapcsolattartási adatok (postai cím, e-mail-cím, telefonszám)
  • a gyermek személyes adatai: név, születési hely és idő, oktatási azonosító szám (óvodapedagógustól kérni), lakcím
  • az óvoda adatai, amellyel a gyermek jogviszonyban áll: az óvoda OM azonosító száma, neve, címe (OM: 035646, Jászberény Város Óvodai Intézmény, 5100 Jászberény, Bajcsy-Zs. utca 10.)
  • a gyermeknek milyen egyéni adottsága, sajátos helyzete indokolja, és fejlődése, iskolai életre felkészülése szempontjából miért lenne előnyös további egy évig az óvodai nevelésben maradása
  • a kérelmező szülő nyilatkozata arra nézve, hogy ő jogosult a kérelem benyújtására, mivel a szülői felügyeleti jogot egyedül gyakorolja, vagy – közös szülői felügyelet esetén – a másik szülő kifejezett hozzájárulásával jár el.
  • A kérelemben foglaltakat alátámasztó dokumentum(ok) másolatát (szakorvosi vélemény, pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottságának szakvéleménye, óvodai fejlődési napló stb.) érdemes a kérelemhez csatolni.
Fénylő töklámpások

Idén novemberben már sokadik alkalommal került megrendezésre óvodánkban a töklámpás készítő verseny.

A hagyományosnak mondható programunkon nagy örömünkre, minden évben sok- sok család mutatja be kreatív alkotását. Az idei évben is szép számmal ragadtak faragó eszközt, festéket, ecsetet és ötletes kiegészítőket, hogy egyedivé varázsolják a faragott tököket és ennek eredményeként alakot ölthessenek különböző mese alakok, rémisztő figurák. A kiállítás reggelén kis alkotók és szüleik büszkén hozták a töklámpásaikat, és rövid időn belül közel száz ötletes figura sorakozott csoportjainkban.

Az elkészült alkotások óvodánk parkolójában találtak méltó kiállító helyet, és a sötétedés beálltával fényre gyúltak, hogy a visszalátogató kíváncsi szempárok megtekinthessék őket. Hangulatos teázással, beszélgetéssel egybekötve gyermekek, felnőttek egyaránt jókedvűen szemlélődtek a fénylő lámpások sokaságában, kíváncsi tekintetek fürkészték, vajon hol kapott helyet az alkotásuk. A körbejárást követően a gyerekek kézbe vehették a csoportjukban délelőtt készített árnyék bábjaikat, és miután az udvar elsötétült zseblámpáik segítségével, zenei aláfestés mellett, az óvoda homlokzatán keltették életre saját árnyjátékukat.

A koraest lezárásaként annak reményében búcsúztunk, hogy jövőre újra találkozhatunk a töklámpások fényében.

Köszönjük mindazoknak, akik alkotásaikkal színesítették programunkat, és köszönjük a látogatók részvételét!

Zengősök barangolása a Mátrában

Az ősz hangzatos jegyében egy meseszép napot töltöttünk a Mátra hegység lankás tájain, melyek számos kalandos élményt rejtegetettek a gyerekek és felnőttek számára egyaránt.

A reggeli indulást megelőzően a gyerekek izgatottan kérdezgettek bennünket, mely kérdések az indulásra, az érkezésre és az utazás rejtelmeire egyaránt vonatkoztak. Az autóbuszra felszállva a gyerekek és a szülők örömteli, vagy éppen könnyes búcsút vettek egymástól ki-ki az előbbit, illetve az utóbbit.

Az utazás gyorsan elrepült, hiszen a busz ablakának üvegén kikandikáló fürkésző szemek másodpercenként fedeztek fel érdekesebbnél érdekesebb járműveket és élőlényeket úton útfélen.

Gyöngyösre érkezve felszálltunk a kisvasútra, mely egyenesen Mátrafüred állomásig szállított volna bennünket, de egy műszaki hiba okánál fogva féltávról a mozdony a két vagont visszatolta az állomásra, ahonnan rövid várakozási idő után egy új mozdonyra történő csatlakozást követően zökkenőmentesen eljutottunk tervezett úticélunkig. Az utazás során a nyitott szerelvényben ülve a kellemes levegő és a lenyűgöző szépségű táj fantasztikus élménnyel szolgált mindannyiunk számára. A mozdonnyal történő közlekedés fénypontja, mégis a vezető által időközönként leadott kürtszó volt, amit a gyerekek hangos üdvrivalgása követett minden esetben.

Mátrafüredre érkezve Ági óvó néni vezetésével elindultunk a sárga háromszög jelzésű túraútvonal mentén, mely olykor meredek hegyoldalakon, máskor lankás tájakon vezetett bennünket végig. A gyerekek nagy lendülettel vetették bele magukat a hegyoldal megmászásába, mely során csodás, festői szépségű tájra nyílt tekintetünk, ha a fák ágai, lombkoronái között fürkésző szemeinkkel kitekintettünk. A túra során felmentünk a Kozmáry – kilátóba, ahonnan letekintve mesebeli tájat csodálhattunk meg.

A túravonal teljesítésére kellőképpen elfáradtak a gyerekek, így jöhetett a jól megérdemelt ebéd, melyet a Sás-tó melletti füves, mezős részen fogyaszthattak el piknikezős hangulatban. Az ebédet követően a terület gyerek zsivajtól vált hangossá a változatos mozgásformákat gyakorló játékos feladatok végzése által.

A kirándulásunk végéhez közeledve felfedeztük a Sás-tó minden apró zegzugát kezdve a Sás-tói kilátóval, egészen a Békás tanösvényig, melyek számos ismeretforrással szolgáltak a kihelyezett táblákon olvasható információk által.

A „hazafelé” tartó úton a gyerekek nagyrésze a kimerültségtől, valamint az izgalmakban bővelkedő programok következtében elálmosodott, s többen el is aludtak, így az utazás sokkal csendesebben telt. A gyerekek boldogan ölelték magukhoz szüleiket az érkezést követő pillanatokban, majd kezdetét is vette az élménybeszámoló, mely biztosan hosszas időn keresztül tarthatott.

Pap Sándor

A Zene-bona csoport óvodapedagógusa

 

A Zene-bona csoport kirándulása a Birs Vendégházban

A Zene-bona csoport kirándulása a Birs Vendégházban

 

Kora őszi kirándulásunk helyszínéül a Jászberénytől mindössze alig kilenc km-re fekvő, festői szépségű ékszerdoboz, a Birs Vendégház szolgált, ahol a csoportunkba járó gyerekek szüleikkel, valamint a csoport óvodapedagógusaival és dajka nénijével tölthetett el közösen egy élményekben és programokban bővelkedő délelőttöt, ahová a csoportunkba járó egyik fiúgyermek anyukájának meghívására érkeztünk.

Régóta érlelődött bennünk, pedagógusokban és a szülőkben is egyaránt az igény egy közös családi program iránt, melyet a koronavírus világjárvány következtében bevezetett korlátozó intézkedések eddig nem tettek lehetővé. A járványtani adatok javulása értelmében hozott kormányzati intézkedések jelen időpontra szabad jelzést engedtek a közösségi programok megszervezésére, valamint lebonyolítására.

A kirándulásra közösen az intézményünk épülete elől indultunk, ahol a szülők és a gyerekek az autókban izgatottan ülve, mocorogva várták az indulás pillanatát. A vendégházig tartó utazás gyorsan elrepült, néhány perccel később már azon kaptuk magunkat, hogy megérkeztünk a helyszínre. A birtok tulajdonosai nagy szeretettel és odafigyeléssel fogadtak bennünket.

A reggeli borongós, esős idő ellenére mindannyian vidámak és lelkesek voltunk. A reggeli elfogyasztását követően a gyerekek hamar birtokba vették a trambulint, az ugrálóvárat, valamint a játszóteret, természetesen ezek mellett számos más játék is előkerült, melyek mindegyikét igyekeztek a gyerekek kipróbálni. Vendéglátóink körbe kalauzoltak bennünket a két hektáron elterülő mesébe illő környezetben, ahol mindenből a nyugalom sugárzott.

A közös időtöltés alkalmával lehetőségünk volt a szülőkkel jobban megismerkednünk, közelebbi képet kapnunk egymásról, valamint a gyermekükkel kapcsolatos viszonyukról. A délelőtt az ebéd elkészítésével folytatódott, melyet a szülők közösen végeztek. Nemsokára finom illatok keringtek szerte a levegőben, az önmagukban is finom hozzávalók főzésének elkezdését követően. Időközben a Nap is kisütött kellemes idővel szolgálva nekünk a változatos programokhoz.

Elérkezett az ebédidő, melyet gyermek és felnőtt egyaránt nagyon várt, hogy megkóstolhassuk az elkészült ételt. A remek hangulatban telő étkezést követően különféle süteményeket kóstolhattunk, valamint egy igazi fagylaltgépből fagylalttal is szolgáltak nekünk kedves vendéglátóink.

A gyerekek, a szülők és jó magunk élményei alapján nyugodt szívvel ajánljuk minden kikapcsolódni vágyó számára, hogy látogasson el a Birs Vendégházba, ha közel szeretne kerülni a természethez, ha pihenésre vágyik, vagy csak, ha el szeretne vonulni a város zajától.

A nyár elejére ismét meghívást kaptunk vendéglátóinktól, hogy egy hasonlóan élménygazdag napon vehessünk részt, s még inkább összekovácsolódjon a csoportba járó gyerekek, szüleik és köztünk kialakult szoros kötelék.

Pap Sándor

A Zene-bona csoport óvodapedagógusa

 

Állatkerti kirándulás

Állatkerti kirándulás

 

Egy több éven keresztül tartó EFOP-3.1.5-16-2016-00001 azonosító számú, „A tanulói lemorzsolódással veszélyeztetett intézmények támogatása” elnevezésű kiemelt európai uniós projekt keretében nyújtott támogatásnak köszönhetően intézményünk lehetőséget kapott arra, hogy az ide járó gyerekek egy felejthetetlen délelőttöt tölthessenek el városunk festői szépségű állatkertjében.

Az indulást izgatott készülődés előzte meg mind a gyerekek, mind pedig a pedagógusok részéről, hiszen hosszú ideje nem volt lehetőségünk az intézmény falain kívül szervezett programon részt venni. A gyerekek többségének maga az állatkerthez vezető út megtétele is élményekkel telinek bizonyult, hiszen közülük sokan életükben először ültek tömegközlekedési eszközön. Az utazás során az autóbusz ablaküvegén keresztül fürkésző szempárak figyeltek minden útközben történő eseményt, ismerősnek vélt személy esetén hangos köszönésektől harsogott az általunk birtokba vett jármű. A leghangosabb örömujjongást mégis az állatkert megpillantásakor tapasztaltuk kolléganőimmel.

A buszról leszállva a gyerekeket nyughatatlan kíváncsiság és érdeklődés kerítette hatalmába, mindent szerettek volna alaposabban szemügyre venni, s olykor nemcsak a szemeikkel, hanem a kezeikkel is igyekeztek egy-egy élőlényt elérni.

A látogatás során különböző kontinenseken őshonos élőlényekkel ismerkedhettek meg a gyerekek. Elsőként a tengerimalacok kifutóját vettük szemügyre közelebbről, mely során szerencsénkre, betekintést nyerhettünk táplálkozási szokásaik mikéntjébe. Ezt követően a szurikátákkal és a tarajos sülökkel ismerkedtünk meg. A gyerekek érdeklődve figyelték a két élőlény együttélésének minden apró mozzanatát. Azonban egyik pillanatról a másikra hirtelen félelem lett úrrá rajtunk, hiszen a „lakótársak” váratlanul összekaptak egymással.

A kirándulás további részében megtekintettük a ló, a pingvinek, a lámák, a tevék, valamint a kecskék számára kialakított életteret is, melyek során a kihelyezett ismertető táblák, valamint a már gyerekek és általunk birtokolt ismeretek összegyűjtése által lehetőségünk volt azok strukturálására, valamint azok új ismeretekkel történő bővítésére.

Természetesen a látogatásunk lezárásaként némi idő eltöltésére nyílt lehetősége a gyerekeknek a játszótéren, ahol a különböző színes, gyermeki szem számára hívogató játékeszközök mindegyike kipróbálásra került.

A „hazafelé” vezető úton a gyerekek nagyrésze egymás között az átélt élményeik felelevenítésével töltötte idejét, míg voltak olyanok is, akik fáradtságuk révén elpilledve a buszülésekben csendesen pihenve üldögéltek.

 

Pap Sándor

A Zene-bona csoport óvodapedagógusa