Tankötelezettség

 

TANKÖTELEZETTSÉG

Kedves Szülők!

Amennyiben gyermeke 2024. augusztus 31-ig tölti be a 6. életévét, ajánlom figyelmébe a tankötelezettségről szóló rövid tájékoztatást!

A tankötelezettségről a jogszabály így rendelkezik: “A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, tankötelessé válik. A tankötelezettség teljesítése a tanév első tanítási napján kezdődik. A szülő kérelmére a felmentést engedélyező szerv döntése alapján a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt. A szülő kérelmét az iskolakezdés évében január 18-ig nyújthatja be a felmentést engedélyező szervhez. Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, akkor csak szakértői bizottság rendelhető ki. Ha a szakértői bizottság a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidő előtt a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben történő részvételét javasolja, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség. Ha a gyermek az iskolába lépéshez szükséges fejlettséget korábban eléri, a felmentést engedélyező szerv a szülő kérelmére engedélyezheti, hogy a gyermek hatéves kora előtt megkezdje tankötelezettségének teljesítését.“ (2011. évi törvény a nemzeti köznevelésről 45. § (2))

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Az a gyermek, aki 2024. augusztus 31-ig betölti a 6. életévét, tankötelezett, vagyis meg kell kezdenie általános iskolai tanulmányait. Számos esetben a szülők viszont úgy érezhetik, gyermekük nem áll készen az iskolakezdésre. Milyen lehetőség van a halasztott iskolakezdésre?

A szülőnek kérelmet kell benyújtania az Oktatási Hivatalhoz (Oktatási Hivatal, 1982 Budapest) 2024. január 18-ig, az Oktatási Hivatal honlapján elérhető kéreleműrlapon, amely 2023. december 28-től lesz elérhető. A kitöltött kéreleműrlap benyújtható ügyfélkapun keresztül, illetve postai úton is. A kérelemben a szülő nyilatkozik, hogy gyermeke számára az iskola megkezdése még nem indokolt, ebben bármilyen releváns ok, körülmény, állapot, tény megfogalmazható, amely indokolttá teszi az iskolakezdés halasztását. A szülő a kérelméhez minden általa lényegesnek tartott dokumentumot mellékelhet, az óvodától kapott, a gyermek fejlődését nyomon követő nyomtatványt is csatolhatja. Bizonyos esetekben az Oktatási Hivatal kérheti a területileg illetékes szakértői bizottság komplex – pedagógiai, gyógypedagógiai, pszichológiai – szakértői vizsgálatát, s annak szakértői véleménye alapján hozza meg az iskolakezdés tényével kapcsolatos döntését!

A kérelem kitöltéséhez az alábbi adatok megadására van szükség:

  • a kérelmező (szülő, gyám) adatai: név, születési adatok, kapcsolattartási adatok (postai cím, e-mail-cím, telefonszám)
  • a gyermek személyes adatai: név, születési hely és idő, oktatási azonosító szám (óvodapedagógustól kérni), lakcím
  • az óvoda adatai, amellyel a gyermek jogviszonyban áll: az óvoda OM azonosító száma, neve, címe (OM: 035646, Jászberény Város Óvodai Intézmény, 5100 Jászberény, Bajcsy-Zs. utca 10. – minden tagóvoda esetén)
  • a gyermeknek milyen egyéni adottsága, sajátos helyzete indokolja, és fejlődése, iskolai életre felkészülése szempontjából miért lenne előnyös további egy évig az óvodai nevelésben maradása
  • a kérelmező szülő nyilatkozata arra nézve, hogy ő jogosult a kérelem benyújtására, mivel a szülői felügyeleti jogot egyedül gyakorolja, vagy – közös szülői felügyelet esetén – a másik szülő kifejezett hozzájárulásával jár el.
  • A kérelemben foglaltakat alátámasztó dokumentum(ok) másolatát (szakorvosi vélemény, pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottságának szakvéleménye, óvodai fejlődési napló stb.) érdemes a kérelemhez csatolni.

Forrás:

2023 MIHÁLY NAPI VÁSÁR JÁSZBERÉNY VÁROS ÓVODAI INTÉZMÉNYÉBEN

MIHÁLY NAPI VÁSÁR JÁSZBERÉNY VÁROS ÓVODAI INTÉZMÉNYÉBEN

 

Őszi évnegyedelő nap Mihály napja, s egész  Európa-szerte ismert pásztorünnep. Ezen a napon hajtják be a legtöbb állatot a faluba, ekkor lépnek szolgálatba az új pásztorok. Bérfizető, pásztorfogadó napnak is tartották Mihály napját.

Szent Mihály napja az egész magyar nyelvterületen a gazdasági év nevezetes fordulópontjának számított és a pásztorszerződéseknél nagy szerepet játszott. A Szent György napkor legelőre hajtott állatokat ilyenkor hajtották haza, a téli szálláshelyre. Ez a nap a pásztorok elszámoltatásának, szegődtetésének időpontja is volt. A Hortobágy vidékén Mihály nap volt a legnagyobb ünnep, amikor mulatságokat, bálokat is rendeztek. Egyes helyeken e reggel a templom körül gyülekeztek a pásztorok. Majd miután a szentmisén megkapták a pap áldását a munkájukra és a következő gazdasági évre, felkeresték leendő gazdáikat, ahol ünnepi lakoma és áldomás mellett kötötték meg az új szerződéseket.

Időjárásjósló napnak is tartották, mert azt mondták, ha a fecskék még nem mentek el Szent Mihályig, akkor hosszú őszre lehet számítani, vagy ha „Szent Mihály lova deres, behozza a telet!”

A pásztorok az állatok viselkedéséből jósoltak az időjárásra, ha Szent Mihály éjszakáján a juhok vagy a disznók összefeküdtek, hosszú, erős telet vártak, ellenkező esetben enyhét.

Azt is mondják, hogy szeptember 29. után már nem kell a fűnyírót használnunk, állítólag ekkortól  nem nő a fű; „Szent Mihály nap után harapófogóval sem lehetne kihúzni a füvet,” vagy “Szent Mihály nap után egy icce víz, két icce sár.”

 

Intézményünk Pedagógiai Programjában megjelenik a népi hagyományok őrzése, ápolása, fontosnak tarjuk, hogy a jövő nemzedéke tovább vigye a magyar ünnepek-, jeles napok hagyományait. Az egyik ilyen ünnep, mely városi szinten mozgósítja a családokat a Mihály napi vásár, melynek a Központi Óvoda udvara ad helyet évről – évre. Idén szeptember 30-án kora délután érkeztek a vendégek, egy – egy fürt szőlővel, mely a vásári belépő volt. A szőlőt az intézmény dogozói a helyszínen feldolgozták, – szőlőlevet sutultak, melyet a vendégek el is fogyaszthattak.

A vásári forgatagban volt kézműveskedés, kukoricamorzsolás, barkácsolás, népi gyermekjátékok használata, e mellett különböző előadások színesítették a délutánt. Az Intézmény Regélők színjátszó köre az „Aranyszőrű bárány” mesét adata elő, a Kelepelő bábcsoport a „Kolontos Palkó” című népmesét dolgozta fel, a Viganó AMI Galagonya Gyermek táncegyüttes gyermekei pedig néptáncos műsorral kedveskedtek, majd vitték táncba az érdeklődőket.

A vásár nincs portéka nélkül. Számtalan környékbeli kézműves és finomságokat kínáló áruja között lehetett nézelődni, vásárolni és egyéb tevékenységeket végezni. A fazekasnál lehetett mintázni, de volt díszítés, gyapjúfonás, gyöngyfűzés, szövés-fonás, mely mind közelebb vitte a gyerekeket a népi világhoz. Nagy kedvenc volt a háztáji sarok, ahol idén libák gágogtak.

Az Intézmény dolgozói szalonna és kolbász falatkákkal várták a „éhezőket”, de lehetett kürtős kalácsot, hot-dogot és hambugert is vásárolni a modern ízek kedvelőinek, valamint fánkot, mézet, mézeskalácsot, égetett cukrot az édes szájúaknak.

A zsákbamacska izgalmas meglepetés volt a gyerekek számára, csillogó szemekkel bontogatták, vajon mit rejt a csomag.

Az idén csatlakozott a programhoz a Dream Team civil összefogás jászberényi csapata, akik arcfestéssel, csillám tetoválással, kézműves tevékenységekkel gazdagították a programot. A felajánlásokat az Intézmény Gézengúz Óvodájának javára gyűjtötték.

A több, mint 600 vendég közül senki sem ment haza éhes hassal, üres kézzel, ellenben tele élménnyel, mosollyal. Bízunk benne, hogy a Mihály napi vásár hagyománya tovább él majd, egyéb jeles napokkal együtt.

Mi az óvodában segíteni fogjuk továbbra is, hogy ne felejtődjenek el.

2023 Ovi – Zsaru

Ovi – Zsaru

 

Az Ovi – Zsaru nap Jászberény Város Óvodai Intézménye Gézengúz Óvodájában valósult meg a Jászberényi Rendőrkapitányság és Jászberényi Mentőkutyás Egyesület együttműködésével.

Az óvoda valamennyi dolgozója és a rendőrök irányításával az intézmény összes iskolába készülő (215 fő) gyermeke játékos keretek között számot adott kerékpáros tudásáról, közlekedési ismereteiről. A program a gyermekek gyakorlati és elméleti tudásuk ellenőrzésével megerősítést, ill. az új információkkal a mindennapi életben előforduló veszélyekről játékos keretek között kaptak ismereteket. Prevenciós jelleggel a bűnmegelőzés fontos része a napnak.

A program átölelte és feldolgozta azokat a veszélyforrást tartalmazó helyzeteket, melyek otthon és közvetlen környezetükben érhetik a gyermekeket, ezzel erősítettük a magabiztos viselkedést, és a veszély elkerülésének lehetőségét.

2023 Madarak- és fák napja

Madarak- és fák napja 2023., május 10.

 

Sokadszorra rendeztük meg a Madarak- és fák napját a Margit szigeten. Nem is találhattunk volna szebb helyet ennél a helyszínnél. Gyönyörű koros fák alatt játszhattunk vetélkedhettünk, hűsölhettünk. Gyönyörködhettünk az itt élő, megbúvó, vagy éppen most költő madarak szépségében, hangjában.  (csuszka, örvös galamb, erdei pinty, sárgarigó, feketerigó.)

Eme rendezvény célja, hogy a gyerekekben elköteleződést alakítsunk ki a madarak és fák, valamint a természetvédelem iránt.

Délelőtt játékos vetélkedőkkel vártuk a gyerekeket. Élőhely azonosító, mozgásos, memória jellegű, árnyékkereső, tojás költöztető, tollfelismerő játékok szerepeltek a feladatok között.  Meghívásunknak eleget téve a Sasközpont munkatársai is megjelentek, akik élő állat bemutatóval kedveskedtek a gyerekeknek.      

Ezen a napon a gyerekek olyan élményekhez, ismeretekhez jutottak, melyek birtokában képesek felismerni a természetben rejlő értékeket, és megóvni azokat óvodásként és majdan felnőttkorukban is.

 

2023 Környezetvédelmi Világnap

Környezetvédelmi Világnap 2023, június 6.

 

A rendezvény célja megismertetni a gyerekekkel azokat a környezeti elemeket, (föld, víz, levegő, talaj) melyek nélkülözhetetlenek az élőlények egészséges életéhez.

Ezen a napon eső miatt az óvoda csoportszobáiban zajlott a program. A gyerekek többek között filmvetítésen vehettek részt, ahol a környezetszennyezés élőlényekre gyakorolt hatását mutattuk be. Közösen gondolkodva megoldásokat kerestünk az élővilág védelme érdekében.

Szerepelt a feladatok között szelektív hulladékhasznosító játék, komposztálással kapcsolatos feladat, horgászat, melyben a képzeletbeli tavat tisztították meg a gyerekek. Ítéletalkotó képességeiket fejlesztette az a játék, melyben környezeti szituációt elemeztek. Mozgásos játék keretein belül érezhették meg annak fontosságát, hogy szükség van a biodiverzitásra, a megfelelő tápláléklánc kialakulásához, az élőlények fennmaradásához.    

A rendezvény segítségével rávilágítottunk a környezetszennyezés káros hatásaira. Ösztönöztük a gyerekeket arra, hogy próbálják megfogalmazni, mik azok a lehetőségek, tevékenységek, szokások, melyekkel csökkenteni lehet a környezetterhelést gyerekként és felnőttként egyaránt.

 

2023 Kihívás napja

Kihívás napja

Városi Óvodai Intézményünk hagyományaihoz híven, a tavaszi programsorozat keretében 2023. május 23-án megrendezésre került a Sün Sámuel Óvodában a Kihívás napja.

Hat tagóvodából érkeztek a tanköteles gyerekek. A hét állomás feladatait úgy állítottuk össze, hogy játékosak, élményszerűek legyenek, ugyanakkor minden izomcsoportot megmozgassanak, fejlesszék az állóképességet, kitartást. A közös bemelegítés után a csapatok lelkesen teljesítették a próbatételeket. Volt lehetőségük akadálypályán áthaladni, ügyességi feladatokat teljesíteni, bizonyíthatták kerékpáros tudásukat, labdakezelési technikájukra pedig az Ovi Sport pályán volt szükség. Egy állomáson, a Mozgáskotta elemein kellett meghatározott módon áthaladni, amely összerendezett mozgást, fokozott figyelmet, koncentrációt igényelt. A feladatok végrehajtása közben még egy kis rosszalkodás is belefért, hiszen az egyik állomáson lehetőségük volt székek borogatására és persze jó gyerekek lévén a felállításukra is.

Vidám hangulatban telt el a délelőtt.