Őszi kirándulás Katalinpuszta – Szendehelyre

Zöld óvodaként fontos szerepet tölt be az intézmény életében a természethez való pozitív kapcsolat kialakítása, a természeti értékek megismerése, a természetvédelem.

Idén októberben a Vác mellett található Katalinpusztára látogattunk el a Zengő Óvoda középsős és nagycsoportos korú gyermekeivel. A Börzsöny és a Cserhát kapujánál található Katalinpuszta Kirándulóközpontban csupa izgalmas dologgal lehet találkozni, ami egy felejthetetlen túrához kell!

 

A Gyadai tanösvény a Naszály hegység északi lábánál, a Lósi-patak mentén fekvő erdőknél és réteknél található. A túránk hossza körülbelül 5 km volt, melynek bejárása nyugodt, kényelmes tempóban 2,5-3 órát vett igénybe. A tanösvényen számos természeti kincset találtunk: madárodúkat, különféle gombákat, a réteken a fokozottan védett őszi vagy homoki kikericset. Változatos terepeken haladtunk a túránk során: erdőben, mezőn és a Lósi-patak pallósorán. Ez utóbbi nagy koncentrációt igényelt az óvodásainktól és az egyensúlyozási képességeiket is próbára tették. Voltak, akiknek segíteni kellett, fogni kellett a kezüket a pallón való haladáskor. A bátrabbakat, ügyesebbeket, akik már önállóan is biztonságosan közlekedtek, előre engedtük. Nagyon büszkék voltunk rájuk, hogy ezen a nehéz akadályon végigmentek.

 

A pallósoron való átkelés után egy kicsit megnyújtóztunk az Óriások Pihenőjénél. Ekkor végre előkerülhetett mindenki táskájából a sok nassolnivaló, amit magukkal hoztak. Miután ettünk-ittunk, kicsit pihent mindenki, újra útnak indultunk, vissza a Kirándulóközpont felé.

A visszafelé tartó úton mindenkinek jó kedve volt, énekeltünk, mondókáztunk, a gyerekek is önfeledten beszélgettek társaikkal. A túra közben alaposan szemügyre vettük a körülöttünk lévő természet kincseit, szépségeit.

A kirándulás végeztével, a Gyadai tanösvény jelkép állatának, Hangya Daninak a kisvonatával utazhattak a gyerekek. Egy felnőtt kísért 8-10 gyermeket a Hangya-vasúton, mely még egy alagútba is berobogott. A Kirándulóközpont elején található tó körül is tettünk egy rövid kis sétát. Majd a túránk végeztével a szuper erdei játszótéren töltöttük a nap további részét, ahol néhány állatot is meg tudtak tekinteni a gyerekek, valamint egy állandó interaktív kiállítást is megtekinthettek az iskolába készülő gyerekek.

 

Idősek világnapjáról való megemlékezés

Idősek világnapjáról való megemlékezés a Szent Ferenc Egyesített Szociális Intézményben

 

Az óvodánkban kiemelt figyelmet fordítunk mások elfogadására, tiszteletére. Az idősek iránti tiszteletet személyes kapcsolattartással is igyekszünk elmélyíteni. Ebből adódóan elfogadtuk a jászberényi Szent Ferenc Egyesített Szociális Intézmény intézményvezetőjének a meghívását az Idősek világnapjáról való megemlékezésre.

Ez a világnap az idős emberekről szól, mely magába foglalja, az ő támogatásukat, az irántuk érzett szeretetet. Annak kifejezését, hogy ők is a társadalom fontos, megbecsült és hasznos tagjai.

A Zengő Óvodából a nagycsoportos korosztályba tartozó gyerekek közül 14 gyermekkel érkeztünk kolleganőmmel az idős otthonba. A megemlékezést az intézményvezető köszöntője nyitotta meg. A gyerekek egy kis műsorral készültek, melyet az öregek már nagyon vártak. A fiúknak nagypapáról, a lányoknak nagymamáról szóló verseket tanítottunk meg, amit rendkívül ügyesen, gyorsan el is sajátítottak. Egy, már tanult dalosjátékkal is készültünk erre a napra, amit az idősek szívesen fogadtak. A kis műsorunk zárásaként két fiú egy, a szép korúaknak szánt köszöntővel készült. Ez Sarkadi Sándor Köszöntő című verse volt, melynek az utolsó sora egy újbóli találkozás ígéretére utal.

Az előadásunk végén minden kedves idős megtapsolta a gyerekeket, valaki szemébe még könny is szökött. Az óvodások készítettek egy kis ajándékot az idős otthon összes lakójának, amit két kislány adott át egy kedves idős néninek.

Természetesen az idős otthon dolgozói is készültek egy kis meglepetéssel az ide érkező óvodásoknak. Egy szelet csokoládét kapott minden ügyes szereplő, valamint szörppel is megkínálták őket az ebédlőben. Maga a Zengő Óvoda is kapott ám ajándékot! Az idős otthonban élő ügyes kezű lakók készítettek egy madáretetőt, amit hamarosan ki is tudunk helyezni majd az óvodánk udvarán.

Úgy gondolom, az óvodás gyermekeknek is szüksége van az idős emberektől szerzett élettapasztalatokra, a higgadtságukra, bölcsességükre, mellyel ők mindig a rendelkezésünkre állhatnak. Az idős otthonban dolgozóktól kapott visszajelzések, és a saját magunk tapasztalatai alapján szeretném, ha a közeljövőben ezt a kapcsolatot továbbra is fenn tudnánk tartani. A gyerekek szívesen tanulnak verseket, örömmel vesznek részt egy-egy dalosjátékban. Az intézmény lakóinak pedig egy-egy ilyen látogatással a mindennapjaikat tudnánk színesíteni, mosolyt csalhatnánk az arcukra.

Úgy láttam, hogy ez a nap közelebb hozta a két generációt egymáshoz, mely mind a gyerekek számára, mind az idősek számára is örömteli volt.

Szüreti mulatság a Zengő óvodában

Az őszi óvodai programok egyike a szüreti mulatság, melyet az idei évben újra a családokkal együtt tudtunk tölteni. Az utóbbi két évben sajnos a járványhelyzet okozta szabályokat figyelembevéve zárt óvodai keretek között tudtuk megrendezni. A rendezvényen nagy létszámban vettek részt és sok szülő segítségére számíthattunk az előkészületekben is.

Az óvoda udvarát igyekeztünk a szüreti mulatság hangulatához igazítani, melyet az ősz jellegzetes motívumanak és terméseinek felhasználásával sikerült megvalósítani. Kialakítottunk egy fotófalat is, ahol a családok fényképeket készíthettek az örökre szóló emlékek megőrzése érdekében.

Óvodánk nagy hangsúlyt fektet a néphagyományok őrzésére, ezért rendezvényünkön elsősorban a népi játékok kaptak szerepet. A játékokhoz felhasznált eszközök, anyagok esetében is a természetességre törekedtünk. A gyermekek családjaikkal együtt, különböző állomásokon keresztül megismerkedhettek a szőlőpréseléssel, kipróbálhatták a kukoricamorzsolást, ügyességi és mozgásos népi játékok keretein belül próbára tehették tudásukat. A nagy múltú Jászság Népi Együttes neves oktatója közreműködésével népitánc elevenedett meg óvodánk udvarán. Ezek mellett kézműves tevékenységekre és arcfestésre is nyílt lehetőség. A szokásos programok mellett újdonságként a lovaskocsikázást kínáltuk, mely nagy népszerűségnek örvendett. Aki a nagy játék közepette megéhezett, büfénkben helyi vállalkozások termékeit fogyaszthatta, kínáltunk pizzát és rétest is több ízben, valamint a gyermekek által készített musttal szomjukat olthatták.

A szülők és a gyermekek pozitív visszajelzései alapján, sikerült a hagyományok felelevenítésével és a hangulatos helyszínnel némi vidámságot csempészni a Zengő ovis családok életébe.

Zene Világnapja óvodánkban

 

Óvodánk nevelési gyakorlatában kiemelt szerepet kap a művészetek eszközeivel való nevelés. Mindennapjainkat átszövi a zene, nem telik el úgy nap, hogy ne énekelnénk, hallgatnánk dalokat, ne játszanánk el kedvenc dalos játékainkat.

A Zene Világnapjáról minden évben megemlékezünk, a pandémia alatt tagóvodai szinten, az idén a hagyományoknak megfelelően a Városi Óvodai Intézmény nagycsoportos korú gyermekeivel együtt emlékeztünk meg e jeles napról.

Ezen a napon különleges szerepet kapott a zene, ahol az óvó nénik az egyes állomásokon érdekes, tartalmas zenei feladatokkal, játékokkal várták a gyermekeket. Újrahasznosított anyagból (műanyag kupakból) hangszereket készítettek, melyekkel gyakorolták a már jól ismert, kedvenc dalaik, mondókáik ritmusát. Megismerkedhettek a jászsági táncok alaplépéseivel, népzenére táncolhattak. Megszólaltathatták a csodálatos csengésű harangokat, érzékelhették a mély és magas hangokat, felnőtt segítségével ismert dalok dallamát varázsolhatták elő. Kínáltunk még mozgásos ritmusfejlesztő játékokat, népi játékokat, melyeket a gyermekek örömmel, lelkesedéssel játszottak. Azért, hogy ez a nap igazán varázslatos és emlékezetes legyen, minden évben meghívunk egy nyugdíjas bácsit, aki bemutatja nekünk hangszergyűjteményét. Repertoárjában megtalálhatók népi hangszerek, fúvós, – ütős,- vonós, – pengetős és billentyűs hangszerek, melyeket bemutatásuk és megszólaltatásuk után a gyerekek is megfoghattak és kipróbálhattak.

Úgy gondoljuk, hogy az idén is nagyon tanulságos, hangulatos és vidám délelőttöt töltöttünk együtt.

„A Zene az életnek olyan szükséglete, mint a levegő. Sokan csak akkor veszik észre, ha már nagyon hiányzik.” /Kodály Zoltán/

Egy különleges gyermeknap a Zengő Óvodában

Az év szinte valamennyi napján igyekszünk a gyerekek számára élményekben gazdag, színes programokat szervezni, melyek felejthetetlen emlékekkel szolgálhatnak számukra, kiváltképpen igaz ez, ha a gyereknapról esik szó.

Korán reggel már az udvaron gyülekeztünk a gyerekekkel, akik izgatottan kérdezgettek bennünket, afelől, hogy milyen meglepetéssel készülünk számukra a jeles nap alkalmából. A találgatásoknak csak a gyerekek képzelete szabhatott határt, volt, aki óriás tortáról ábrándozott, még mások ugráló várról.

Kezdetként Ági óvó néni koordinálásával egy mozgásos, játékos tornán vehettünk részt, amelyhez a szükséges talpalávalót vidám gyerekdalok szolgáltatták, amit a gyerekek nagy élvezettel hallgattak, miközben igyekezték lekövetni a látott mozgásmintákat.

A délelőtt során a kora nyári melegben egy kis hűsítő gyanánt színes pálcikás papírjégkrémeket díszítettünk a gyerekekkel, melyek az egyedi meglátások alapján kialakított mintázatok okánál fogva rendkívüli változatosságot tükröztek összhatásukat tekintve.

A nap további részében a rendőri, valamint a tűzoltói hivatás varázslatos rejtelmeibe vezettek be bennünket a lelkes tűzoltók és rendőrök, akik hősiesen állták a kíváncsi, ragyogó szempárral rájuk tekintő gyerekek garmadája felől záporozó, milliónyi kérdést, melyekre törekedtek minden igényt kielégítő válaszokkal szolgálni.

A nap fénypontja minden gyermek számára a két járműbe történő bepillantás volt, mely során a gyerekek testközelből ismerkedhettek meg az egyes használati eszközökkel, valamint azok funkcióival, beülhettek a rendőr- és a tűzoltóautókba, miközben szemügyre vehették a felszerelésüket is.

Az ebéd után, valamint a délután haza induló gyerekek lelkesen számoltak be szüleiknek, testvéreiknek az élményekben gazdag délelőtt során szerzett tapasztalataikról.

 

Pap Sándor

Zene-bona csoport óvodapedagógusa

Vadász Katona Könyvtár – a Zene-bona csoport önálló könyvtári egységének megnyitása I.

Az olvasás, mint érték napjainkra szinte már teljesen a múlt felsejlő homályába veszve éli mindennapjait, mely folyamat visszafordítása érdekében egy speciális szakértői játéktevékenység mentén igyekeztem bemutatni a gyerekek számára a könyvtáros szerepkörbe helyezkedve az olvasás, valamint a könyvek emberi érzelmekre, kapcsolatokra gyakorolt hatásainak sajátságos összefüggő kapcsolatrendszerét.

A szakértői játék első lépéseként a gyerekeket állásinterjúra invitáltam, ahol bepillantást nyerhettek abba, hogy pontosan hogyan zajlik a munkakeresés folyamata. A gyerekekkel folytatott beszélgetéseket követően az egyéni kompetenciájukhoz igazodó, valamint érdeklődésüknek megfelelő pozíciót ajánlottam fel, mely betöltéséhez munkaszerződést kötöttünk, melyben a felek megállapodtak a munkavégzés minden aspektusáról.

A felvételt nyert dolgozókkal ezt követően a könyvtár területén kialakított „meeting asztal” körül megbeszélést kezdeményeztem, mely során ismertettem a gyerekekkel a könyvtári szokásokat, szabályokat, a könyvkölcsönzés menetét, valamint az egyéni titulusokkal járó kötelezettségeiket.

A gyerekek rendkívül lelkesen és elhivatottan kapcsolódtak be a játékba, melyet kimondottan komolyan véve, valós helyzetként értékelve, szerepbe helyezkedve éltek meg már az első pillanattól kezdve.

A következő lépés a könyvtár nevének, valamint címerének kiválasztása volt, mely során a gyerekek egyéni ötleteiket mérlegelve, önmaguk között, demokratikus szavazás által határozták meg a nekik legjobban tetsző felvetéseket, melyek értelmében került kiválasztásra a „Vadász Katona Könyvtár” elnevezés, melyhez illően egy autentikus címer került kialakításra.

A könyvtár berendezése során a könyveket kategorizáltuk, melyhez színes jelzéseket alkalmaztunk annak érdekében, hogy a gyerekek könnyedén rendszerezni tudják a kiadott, valamint a visszaérkezett könyvtári könyveket. A kategorizálás folyamatába is, mint ahogyan minden más folyamat esetében is a gyerekkel közösen került elvégzésre minden egyes munkafolyamat.

A „könyvtáros” gyerekek számára lehetőséget teremtettem arra, hogy saját kedvenc könyveiket bemutathassák a társaik számára, ezzel megteremtve az igényt a gyerekekben a közös érdeklődés mentén szerveződő barátságok kialakítására, valamint a tudatos olvasóvá nevelés eszközeként is kiválóan szolgált ez a gyerekek számára adott feladat.

A hét során kezdetben az irányításommal, majd a szerzett tapasztalatok gyakorlása által a gyerekek önállóan végezték a rájuk bízott feladatokat, így tehát a könyvkölcsönzés mikéntjét is. A könyvtárosok közösen, egymás között leosztva, olykor együttműködve hajtották végre a rájuk bízott feladatokat, melyek egyes fázisait a szerzett ismereteknek adekvátan törekedtek koordinálni.

Az adott napi munkafolyamatok zárásaként mindenki kitöltötte és aláírta a jelenléti ívét, valamint elzárta a könyvtáros igazolványát, mellyel szimbolikusan a felvett szerepet letéve újra óvodássá váltak.

A könyvtáros szakértői játék validáltságát mi sem jelzi jobban, mint, hogy a gyerekek elmélyülten és önfeledten tevékenykedtek a munkafolyamatok mindegyikében, ezért a játéktevékenység időbeli kibővítése mellett döntöttem. Ez tartalmi szempontból a kölcsönzési folyamat folytatását jelenti, mely mellett könyvtárközi kapcsolatok építése, könyvtári tevékenység szervezése, könyvek beszerzése, könyv írása, valamint könyvbemutató szervezése szerepel, mely segíthet még szélesebb aspektusból rálátást nyerni a gyerekek számára a könyvtári szakma, valamint a könyvszerzési folyamat mikéntjére.

Köszönet a Jászberényi Gyermekkönyvtárnak, akik partnerként kölcsön könyvekkel járultak hozzá a könyvtárunk megnyitásához, valamint külön köszönet Kunné Darók Anikónak, aki szakmai útmutatásával hozzájárult a pedagógiai folyamatok eredményes megvalósulásához.

Pap Sándor

A Zene-bona csoport óvodapedagógusa