„Tökös est” a Központi Óvodában

Október végén már hagyománnyá vált, hogy a családok számára tökfaragó versenyt hirdetünk óvodákban.  Így történt ez ebben az évben is.

A program meghirdetése után, már reggeltől érkeztek a szebbnél szebb faragású töklámpások.

Minden csoportból, az összegyűlt alkotásokat a nap során kihelyeztük az óvoda kertjébe.

A kiállítás berendezése után, minden gyermek megcsodálhatta az őszi díszbe rejtett tököcskéjét, melyet őszi verssel és dallal tettük színesebbé.  A töklámpást készítő gyermekek külön ajándékban is részesültek, amit boldogan vehettek át az óvó néniktől.

Aztán gyorsan eltelt a délután, estére meghívtuk az érdeklődő szülőket, családokat, hogy jöjjenek és csodálják meg a gyönyörű alkotásokat az esti kivilágított kertben. Sokan kíváncsiak voltak, így sok család gyűlt össze az óvoda parkolójában. Hogy még kellemesebben teljen az együtt töltött idő, meleg teával és sült almával kedveskedtünk a részt vevőknek

A gyerekek számára pálcika bábokat készítettünk, melyet elemlámpával megvilágítva, boldogan próbálgattak ki kicsik és nagyok egyaránt.

Nem maradhatott ki zárásul a mese sem, amit a Kelepelő Bábcsoport adott elő, természetesen egy ide illő tökös mesével, ami a Mazsola és Tádé mese volt.

Jó hangulatú estét töltöttünk el együtt ismét óvodánkban a szülőkkel együtt.

 

Jászberény, november 2.                                                                                                                                                                                                                                                                         Tarjániné Sárközi Valéria

                                                                                                                Óvodapedagógus

Rovarda projket

2021 őszén, mielőtt a rovarok végképp elrejtőztek feltérképeztük az óvoda udvaron élő rovarokat.

Gyűjtöttünk bodobácsot, katicabogarat, hangyákat, pókokat. Megfigyeltük őket a rovargyűjtő nagyítóján keresztül, majd megszületett az ötlet, hogy a csoportszobában egy terráriumban rendezzük be az élőhelyüknek megfelelő környezetet, majd gondozva az életközösséget, megfigyelhetjük mozgásukat, változásaikat, megtapasztalhatjuk szükségleteiket. Az akvarisztikából rovarlárvákkal, tücskökkel gazdagítottuk terráriumunk lehetőségeit.
Legnagyobb élményeink között tudhatjuk, amikor a lisztkukacok és a gyászbogárlárvák bebábozódtak, majd átalakultak kifejlett rovarokká. Megtapasztaltuk a tápláléklánc folyamatait. Kiderült számunkra, hogy a rovarok között a sáskák a „csúcsragadozók”. Egy fajon belül többféle egyedet figyelhettünk meg. A rejtőzés királyának a botsáskát neveztük ki. A látványos imádkozósáskák a legérdekesebben mozgó rovarok a terráriumban. A „rovarda” tetejére költöző pókokat legyekkel etettük. Télen a tölgyfa gubacsából szereztünk legyet, majd végig kísérhettük az útját a pókhálóig. Felvételeket készítettünk hogyan szővi be hálóval áldozatait a kaszás pók, hogyan őrzi befont petéit a közönséges zugpók.
A téli tücsök ciripelés is része volt az elcsendesedett játszó szobának. A tücskök vedlése előttünk zajlott. Rájöttünk, hogy rovarvitaminokkal és biogyümölcsökkel hosszú ideig tarthatók kedvenceink.
Tavasszal megfigyelhettük a katicaféléket, felfedeztük a lárváikat a kertben. Megismerkedtünk a kedvencünkké vált rózsabogarakkal. Nagy látványosságnak számítottak a szarvasbogarak, akiket a tölgyfakéreg mézes változatával tartottunk életben mindaddig, ameddig nem engedtük őket szabadon.

Mi minden történt ez alatt?

  • megismertük a rovarok, pókok életét,
  • osztályozni tudtuk rovar- és pókféléket,
  • megfigyeltük a rovarok egyedfejlődésének sajátosságait,
  • tápláléklánccal kapcsolatos tapasztalatokat szereztünk,
  • a feladattudat, elköteleződés, felelősségvállalás erősödött,
  • érzékenyítő módon, elfogadóan kerültünk közelebb ezekhez a fajokhoz

 Az iskolába készülő nagyok kis előadás keretén belül kivetítő segítségével mutatták be az eltelt nevelési év „rovarda” eseményeit a többi csoportnak, az érdeklődőknek.
Azonban következő ősszel, (idén) a gyermekek begyűjtött, gondozásba vett rovarjaikkal érkeztek, így folytatjuk tovább a már iskolás nagyok tapasztalatai alapján.  Az ősz új tapasztalatait a szöcskék megfigyelésével szerveztük. A terrárium a csoportszobában és az udvar felől is jól megfigyelhető, így folyamatos élménnyel szolgál a körülötte kuporgó gyermekek számára.

2022.11.03.

 

                                                                                                                                        Kunné Darók Anikó

 

Víz világnapja

Víz világnapja 2022. 03. 22.

Óvodánkban nagy hangsúlyt kapnak a „zöld” ünnepek. Idén a víz világnapját – az előző évekhez hasonlóan – egy témahét keretében dolgoztuk fel. Ebben az időszakban vízzel kapcsolatos történeteket, dalokat, verseket mondunk, hallgatunk. Vízzel kapcsolatosan alkotunk. Újrahasznosított játékeszközökkel játszunk. A témahét fontos momentuma az a játszóház, amelyben óvodánk iskolába készülői közösen vesznek részt. Ez az esemény, közösségünk vízhez, környezetvédelemhez kötődő egységes attitűdjét formálja.  A kisebbek, a csoportszobai játék során találkoznak ezekkel az eszközökkel, így ők egyszerűbb szabályokkal, nekik való eszközökkel élik meg a víz fontosságát.                        

Március 15.

Március 15. óvodánkban

Amikor történelmi ünnepről beszélünk az óvodában, a felnőttek megemlékezését fordítjuk le a gyermekek számára érthető módon.

Kérdés lehet, hogyan magyarázzuk el egy kisgyermeknek, hogy mit is ünneplünk ilyenkor? Véleményünk szerint egyszerűen, az életkoruknak megfelelően, egy kis meseszerű történetbe ágyazva. Olyan népmeséket keresünk, ahol az igaz lelkű huszár nyeri el méltó jutalmát. Természetesen mindez jobban megmarad bennük akkor, ha közben játszhatnak is. Lehet belőlük igazi kis huszár, kecses kisasszony! Csoportszobáink díszévé válnak a megépített fellobogózott várak. A fiúk fakardot ragadhatnak, erejüket, ügyességüket bizonyíthatják. A lányok kivehetik részüket a gondoskodásból, kecsesen táncolhatnak díszített pártáikban, az ifjú huszárokkal.

Értelmezzük a magyar trikolór színeit. Mondókázunk, szimbólumokat készítünk. A projekt zárásaként az óvoda minden csoportja a Petőfi szobornál helyezi el, közösen elkészített nemzeti színű díszeiket.

Farsang

Óvodánkban már hosszú évek óta farsangi hetet tartunk. Ebben az időszakban minden tevékenységet a tél búcsúztatására fűzünk fel. Dalok, versek, mondókák kapcsolódnak a maskarákhoz. A témahét már hagyományosan, a délutáni pihenő előtti pizsamapartival kezdődik. Vidám, tréfás játékokkal, vetélkedésekkel tesszük változatosabbá, színesebbé saját hagyományainkat. Mesékkel, bábjátékkal hozzuk közelebb a királyi világot, a mesék végén megjelenő vigasságot.

A színek tánca program során lehetőség van egy közös, egységes élmény megélésére is.

Ma már az okos eszközöknek köszönhetően a busójárást mozgó képeken figyelhetik meg az óvodások is, ezért készítenek maszkokat, amiben részt vesznek a zajos télkergető szokáson.

Idén is lehetőségünk volt a hagyományos farsangi fánk elfogyasztására, mert az Eatrend gyermek étkeztető cég gondoskodott az ünnepi alkalom támogatásáról.

Természetesen ennek az időszaknak a leginkább várt eseménye a jelmezes farsangi bál, ahol a királylányok, tűzoltók mellett, már megjelennek a képernyő szuperhősei.

A kialakult helyzethez igazodva nem rendeztünk nagy, tömegeket megmozgató vigasságot, de a farsangi témahét minden eleme kisebb körben ugyan, de megvalósult óvodásaink örömére.